رفتن به محتوای اصلی

موزه هنرهای معاصر صنعتی (کرمان)

موزه هنرهای معاصر صنعتی (کرمان)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

24°c

8%

06:09

18:09

موزه ی هنرهای معاصر کرمان واقع در خیابان شریعتی این شهر است. برخی این موزه را پس از موزه ی هنرهای معاصر تهران دارای غنی ترین مجموعه آثار هنرهای معاصر می دانند. پیشینه ی ساخت این مجموعه به 80 سال قبل می رسد. آزادمردی به نام حاج اکبر صنعتی به سال 1295 خورشیدی درزادگاهش کرمان پرورشگاهی را به مساحت چهل و پنج هزار متر مربع برای کودکان بی-سرپرست تاسیس کرد. از آنجایی که برخی از این کودکان پیش از شناسنامه دار شدن والدین خود را از دست داده بودند و برای شروع تحصیل در دبستان احتیاج به نام خانوادگی داشتند حاج  اکبر صنعتی نام فامیل خود را برای همه ی این کودکان برگزید.

یکی از این کودکان علی اکبر صنعتی است که یکی از نقاشان و مجسمه سازان برجسته ایرانی است. او از همان دوران کودکی استعداد و علاقه ی زیادی به نقاشی نشان داد حاج اکبر صنعتی با دیدن استعداد او زمینه را برای رشد و پیشرفت هر چه بیشترش فراهم کرد و پس آموزش از اساتید کرمانی او را روانه ی مدرسه ی صنایع مستظرفه تهران کرد و دوره های تخصصی نقاشی و مجسمه سازی را زیر نظر اساتیدی چون کمال الملک، بهزاد، ابوالحسن صدیقی و.. گذراند. از سال 1328 خورشیدی فعالیت هایی فرهنگی پرورشگاه با ایجاد کارگاه های هنری و برگزاری نمایشگاه هایی از آثار خلق شده توسط علی اکبر صنعتی آغاز شد. و در سال 1356 خورشیدی پرورشگاه صنعتی جهت نگهداری و نمایش آثار صنعتی و سایر هنرمندان ایران و جهان به موزه تغییر کاربری داد. در این موزه همچنین کتابخانه ی تخصصی هنر از سال 1341 خورشیدی دایر است که در نوع خود بی نظیر و بسیار درخور توجه است. مقبره ی حاج  اکبر صنعتی نیز در کتابخانه قرار دارد. معماری بنا با الهام از سبک سنتی-ایرانی و دارای سقف گنبدی است.

سر در این بنا یکی از قسمت های برجسته ی معماری آن است که به سال 1327 خورشیدی طراحی و اجرا شد و برای تزیین آن ترکیبی از کاشی های معرق فیروزه ای و سیاهرنگ و آجر استفاده شده است. آثار نگهداری شده در این موزه بالغ بر 1200 اثر است که از این میان می توان به آثاری از هنرمندان خارجی چون آگوست رودن، هنری مور، بن نیکلسون، آلبرمارکه، امیل نولده، بلاکادار، واسیلی کاندینسکی؛جاکوب و.. و همچنین از هنرمندان ایرانی آثاری از کمال الملک، علی اکبر یاسمی، ژازه طباطبایی، پرویز تناولی، سهراب سپهری، علی اکبر صنعتی و.. اشاره کرد.

سایر مطالب
  • مجموعه گنجعلی‎خان
    مجموعه گنجعلی‎خان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.