رفتن به محتوای اصلی

موزه منطقه ای جنوب شرق ایران (سیستان و بلوچستان)

موزه منطقه ای جنوب شرق ایران (سیستان و بلوچستان)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

34°c

12%

06:09

18:09

موزه ی منطقه ای جنوب شرق ایران به عنوان اولین موزه ی منطقه ای به سال 1390 خورشیدی در شهر زاهدان بازگشایی شد. آثاری که در این موزه نمایش داده می شود عمدتاً مربوط به یافته های باستان شناسی در استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و خراسان-جنوبی است. در ابتدا معماری این موزه توجه هر بازدید کننده ای را به خود جلب می کند معماری این بنا با الهام و الگو برداری از قلعه ای باستانی به نام "سب" در شهرستان سیب و سوران بلوچستان انجام شده است. قلعه ی "سب" به نوعی زیباترین و بلندترین بنای خاکی ایران به شمار می رود و قدمت آن را مربوط به اوایل دوران قاجار و برخی دیگر پی  و شالوده ی آن را مربوط به دوران صفویه می دانند.

موزه ی منطقه ای جنوب شرق از سه بخش تشکیل شده است؛ 1- بخش باستان شناسی، 2-بخش مردم شناسی و 3- بخش بوم شناسی. در بخش باستان شناسی که در طبقه ی اول قرار دارد آثار بسیار جالب توجهی که از مکاشفات شهر سوخته و تمدن جیرفت به دست آمده نگهداری می شود از این میان می توان به چشم مصنوعی کشف شده در شهر سوخته، ماکت جمجمه ی جراحی شده مکشوفه در شهر سوخته، نمونه هایی از انواع تدفین ها در تمدن شهر سوخته (تاکنون ده مدل تدفین در این منطقه یافت شده است) و هم چنین اشیای بسیار متنوعی از سفالینه ها، اشیا فلزی، شیشه ای، تابلوهای نفیس و کتب خطی که مربوط به-تمدن های تاریخی مختلفی چون جیرفت، کوه خواجه، شهر سوخته، دهانه غلامان، اسپیدرژ و جنوب خراسان است. در قسمت مردم-شناسی موزه فرهنگ و آداب  و  رسوم منطقه ی جنوب شرق ایران در قالب مضامین ادبیات شفاهی، مشاهیر هر منطقه، انواع غذاها و خوراکی های محلی، صنایع دستی و بسیاری نکات دیگر مربوط به حوزه ی جنوب شرق ایران ارائه شده است.

بخش بوم شناسی موزه در طبقه ی همکف قرار گرفته است و زیست بوم این منطقه را در قالب حیوانات تاکسیدرمی شده و یا به شکل آکواریوم های بزرگ برای زیست آبزیان منطقه نمایش داده شده است. طبقه ی دوم موزه ی جنوب شرق دارای 138 ویترین است که آثار گوناگونی از نسخ خطی قدیمی گرفته تا سکه های تاریخی مربوط به ادوار مختلف ایران نگهداری می شود. هم چنین در این طبقه نمادها و مجسمه هایی از شخصیت های برجسته ی استان سیستان و بلوچستان از جمله یعقوب لیث صفاری که لقب نخستین فرماندار ایرانی را دارد، محمد وصیف سیستانی (شاعر) و مجسمه ی رستم شخصیت معروف شاهنامه ی فردوسی در این طبقه از موزه قرار گرفته است.

سایر مطالب
 • تمساح پوزه کوتاه (گاندو)
  تمساح پوزه کوتاه (گاندو)
 • کوه تفتان
  کوه تفتان
 • کوه خواجه سیستان
  کوه خواجه سیستان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.