رفتن به محتوای اصلی

موزه مردم شناسی کوهدشت (لرستان)

موزه مردم شناسی کوهدشت (لرستان)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

24°c

23%

07:09

19:09

شناخت شکل ها، قیافه ها و معیارهای مردم یک منطقه ی خاص، لباسی که این مردم می پوشند یا می پوشیدند، ابزارآلاتی که در زندگی روزمره، آئین ها، مکان ها و جاهای مخصوصی به کار می برند از ویژگی ها و اهداف موزه های مردم شناسی است. موزه ی مردم-شناسی کوهدشت لرستان به سال 1387 خورشیدی در ساختمانی واقع در 15 خرداد شهر کوهدشت بازگشایی شد. هدف از تاسیس موزه  ی مردم شناسی کوهدشت نمایش شیوه ی زندگی اقوام لُر و لَک ساکن در این منطقه است لک ها یکی از گروه های ایلی پراکنده در میان استان های لرستان، ایلام، کرمانشاه، همدان و کردستان هستند.

آنها در طول تاریخ با کردها و لرها قرابت و همزیستی داشته اند به طوری که بازشناسی آنها از کردها و لرها دشوار است. در این موزه تلاش شده تا زندگی این اقوام در ابعاد و شرایط اقلیمی متفاوت نمایش داده شود صحنه های طراحی شده مراحل مختلف زندگی از تولد، ازدواج و مرگ و همچنین شیوه ی گذران زندگی و فعالیت های روزمره ی زنان و مردان عشایر را نشان می دهد. به علاوه در چند صحنه نیز برخی از مشاغل سنتی لرستان مانند آهنگری سنتی، خراطی، کشاورزی سنتی و ابزار آن، مس گری، ورشو سازی، سراجی، بافت سیاه چادر و بافت فرش لرستان تصویر شده است در این صحنه ها پیکره هایی مجسمه وار از نمونه های حقیقی طراحی و ساخته شده است و به صحنه ها واقعیت بیشتری می بخشد.

طراح و مجسمه ساز موزه ی کوهدشت محمد حسین آزادبخت است. آنچه که این موزه در رابطه با آن طراحی شده کلیت فرهنگی این اقوام و مساله ی کوچ است. موزه مردم شناسی کوهدشت از سه بخش اصلی تشکیل شده است. در بخش اول قسمتی از از یک خانه ی روستایی در یک روز برفی بازنمایی شده است. در بخش دوم کوچ عشایر در چهار فصل سال و در بخش سوم بخشی از یک خانه ی روستایی در فصل بهار بازنمایی شده است. علاوه بر این سه بخش در این موزه اشیایی که مربوط به باورها و فرهنگ این منطقه می شود نیز نگهداری می شود اشیایی چون چشم زخم ها، دعاها، طلسم هایی در مورد تولد و مرگ، جعبه های قرآن، جام، گوشواره، پوشاک محلی زنان و مردان، وسایل شکار، کتاب های خطی، دوات، قلمدان، انواع پیه سوز و بسیاری دگر نمایش داده شده است. در قسمتی دیگر از موزه فعالیت های روزمره ای چون پخت سنتی نان، شکار، موسیقی و آواز محلی ، رقص لری، مراسم عروسی و عروس سوار بر اسب به تصویر کشیده شده است.

سایر مطالب
  • آبشار آب‎ سفید
    آبشار آب‎ سفید

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.