رفتن به محتوای اصلی

موزه علوم زمین (مشهد)

موزه علوم زمین (مشهد)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

24°c

44%

06:09

18:09

ساخت پارک موزه ی علوم زمین به سال 1385 در مساحتی بالغ بر 450 متر مربع در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه ی شمال کشور آغاز و به سال 1397 خورشیدی بازگشایی شد. این مجموعه دارای دو بخش است، بخش اول بخش داخلی موزه است که آثار مکشوفه ی گوناگون زمین شناسی نمایش داده می شود و بخش دیگر محوطه ی موزه است که به شکلی متفاوت مراحل اکتشاف و زمین شناسی را نمایش می دهد. از قسمت های داخلی موزه می توان به بخش سنگ ها، کانی ها، فسیل ها، سنگ-های قیمتی و نیمه قیمتی اشاره کرد که به شیوه ای علمی طبقه بندی شده است.

نمونه های گردآوری شده برای این موزه بالغ بر دویست هزار گونه است که از این میان دو هزار و پانصد نمونه ی آن نمایش داده می شود. در بخش فسیل ها قدیمی ترین آثار موزه نگهداری می شود که عبارتند از یک فسیل و یک سنگ گرانیتی که بالغ بر پانصد میلیون سال قدمت دارد و همچنین فسیل هایی از اقیانوس اطلس، دریای کارائیپ، اقیانوس آرام و فیلیپین برای نمایش در بخش فسیل ها نگهداری می شود درواقع یکی از ارکان اصلی این موزه بخش فسیل هاست و همه ساله گردآوری فسیل ها طبق برنامه ریزی های فصلی به عنوان یک نیاز ضروری موزه انجام می شود. در بخش کانی ها بلورهای نمکی، قطعات فیروزه، زمرد و قطعاتی از کانی هایی متفاوت به همراه ابزارهای حرفه ای زمین-شناسان در معرض دید قرار دارد.

یکی از جالب ترین بخش های موزه ی علوم زمین مشهد قسمت مربوط به دایناسورهاست که در آن ناخن و دندان خطرناک ترین دایناسور جهان که مربوط به صد و پنجاه و سه میلیون سال قبل است نگهداری می شود این دو اثر از کشور آمریکا خریداری و به آثار موزه اضافه شده است. همچنین رد پای دایناسوری که در منطقه ی زرند کرمان کشف شده به همراه اسکلت غول پیکر تیرانوسوروس از دیگر آثار مورد توجه در این مجموعه است. دوره های مختلف زمین شناسی با ماکت های مختلف به همراه اطلاعات زمین شناسی و زیست شناسی قسمتی دیگر از موزه را به خود اختصاص داده است. در قسمت فضای باز یا پارک موزه بخش های دیگری چون پارک های تخصصی زمین شناسی، مجموعه های متنوعی از سنگ ها و فسیل ها و کانی ها، بخش منظومه شمسی، بخش ساعت های آفتابی، دایناسورهای غول پیکر، انواع گسل ها و یک تونل اکتشافی و آموزشی مراحل مختلف معدنکاری نمایش داده می شود. در بخش معدن کاری تونلی در ابعاد واقعی ساخته شده که همه ی مراحل کار در معدن به شکل واقعی نمایش داده شده است. 

سایر مطالب
 • باغ موزه نادری
  باغ موزه نادری
 • آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی
  آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی
 • کاخ کلات (قصر خورشید)
  کاخ کلات (قصر خورشید)

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.