رفتن به محتوای اصلی

موزه عبرت

28
کمی ابری

کمی ابری

20°c

14%

06:10

17:10

تاریخ معاصر ایران، سرشار از فراز و فرود و حوادث تلخ و شیرین بوده است، اما اتفاقات رخداده در زندان­ها، تلخ­ترین برگ­های تاریخ را رقم زده­اند.

فکر ساخت اولین زندان مدرن ایران در سال 1311 به دستور رضا­شاه پهلوی و توسط مهندسین آلمانی عملی شد که بعد­ها به عنوان زندان موقت شهربانی و زندان اختصاصی زنان مورد استفاده قرار گرفت. اما مهم‌ترین کاربرد این زندان، در زمان حکومت پهلوی دوم و اوج­گیری مبارزات انقلابی گروه­های مخالف حکومت در دهه چهل و پنجاه هجری شمسی بود.

از ویژگی­های مهم این زندان می­توان به نقشه پیچیده، قرینه­سازی اتاق­ها و انعکاس صدا در آنها اشاره کرد و معماری کریه و نفرت­انگیز زندان با هدف افزایش وحشت و شکنجه زندانیان طراحی شده بود. 

این زندان محل بازداشت افراد سرشناسی مانند سید محمود طالقانی، علی شریعتی، محمد جواد باهنر،  اکبر هاشمی رفسنجانی و آیت اله خامنه­ای رهبر انقلاب بود.  جایی که نیروهای امنیتی و ساواک به سرکوب و شکنجه فعالین سیاسی علیه رژیم پهلوی می‌پرداختند.

بعد از پیروزی انقلاب، این زندان "بازداشتگاه توحید" نام گرفت تا این که در سال 1381 کار تبدیل آن به موزه­ای به نام "موزه عبرت" به وسیله سازمان میراث  فرهنگی کشور به سرانجام رسید.  زندان­موزه­ای که با نمایش مجسمه­هایی از شکنجه­کنندگان، زندانیان و ابزارهای شکنجه، به دنبال آن است تا گوشه­ای از سرگذشت غم­انگیز و دردناک زندانیان خود را برای بازدیدکنندگان بازسازی کند.

برای دیدن این ­موزه باید راهی میدان امام خمینی، خیابان یارجانی در تهران شوید. ساختمانی دایره­ای شکل در سه طبقه میزبان شماست، با سلول­هایی بی­شمار و راهرو­های پیچ در پیچ که همگی آن‌ها به محوطه اصلی منتهی می­شوند.

بخش­های مختلف دیگری همچون سلول­های عمومی و انفرادی، شکنجه­گاه­ها، محل ملاقات زندانیان، و اتاق نگهداری البسه از مهم‌ترین قسمت­های این مخوف­ترین شکنجه‌گاه تاریخ معاصر ایران است.

در میان انواع گوناگون گردشگری، گردشگری تاریک یا تلخ به بازید از مکان­هایی تاریخی گفته می­شود که با مرگ و تراژدی رابطه دارند و حس ترس، هیجان و یا کنجکاوی یک گردشگر را بر می­انگیزند. بازدید از این موزه عجیب به عنوان یکی از نمونه­های گردشگری تاریک می­تواند گوشه­ای از رویدادهای تلخ تاریخ معاصر را برای گردشگرانی که می­خواهند نوع متفاوتی از گردشگری را تجربه کنند، به نمایش بگذارد.

سایر مطالب
  • خیابان سی تیر
    خیابان سی تیر
  • برج آزادی
    برج آزادی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.