موزه رئیس علی دلواری

موزه رئیس علی دلواری

موزه رئیس علی دلواری

1
Few Clouds

روستای دلوار بندر کوچکی است در پنجاه کیلومتری بوشهر که مرکز یکی از بخش­های ساحلی شهرستان تنگستان است.  واژه ­ی دلوار به معنای "دلاور" است که گاه "دلبار" هم گفته می­شود. شغل مردم دلوار اغلب ماهی­گیری و سفر به شیخ نشین­هاست. رئیس­علی دلواری (۱۲۶۱ – ۱۲۹۴ خورشیدی) مبارز لُرتبار مشروطه‌خواه و رهبر قیام جنوب در تنگستان و بوشهر علیه نیروهای بریتانیا در دوره‌ی جنگ جهانی اول بود. دوران جوانی رئیس­علی همزمان با حضور گسترده­ی استعمار انگلیس در خلیج فارس بود. وی نقشی کلیدی در قیام جنوب داشت.

قیام مردم تنگستان به رهبری وی روی هم هفت سال طول کشید و در این مدت دلیران تنگستانی دو هدف عمده را دنبال می‌کردند، پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه­ی سکونت خود و جلوگیری از حرکت قوای بیگانه به درون مرزهای ایران و دفاع از استقلال وطن. جنگ میان رئیس­علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسی­ها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به ­طور پیاپی و پراکنده تا 12شهریور سال 1294 ادامه یافت و انگلیسی­ها نتوانستند بر رئیس­علی و یارانش تفوق یابند. تا این که در گیرودار حمله انگلیسی­ها به بوشهر در دوازدهم شهریور سال 1294 هنگامی که رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» قصد شبیخون به قوای انگلیسی­ها را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائن قرار گرفت و در سن 33 سالگی به شهادت رسید.

در ایران با مصوبه­ی شورای عالی انقلاب (سال ۱۳۸۹) سالروز کشته شدن رئیس­علی دلواری برابر با روز ۱۲ شهریور ماه، به نام «روز ملی مبارزه با استعمار» نامگذاری شده ‌است همچنین محل سکونت شخص رئیس­علی دلواری واقع در نزدیکی ساحل شهر کوچک دلوار از توابع شهرستان تنگستان، در سال 1378، با نظارت سازمان میراث فرهنگی  به موزه رئیس­علی دلواری تغییر کاربری داد. درون موزه نمادهای سنتی از جمله: نوع پوشش، گوشه ­ای از رسوم، تفنگ­ها و ... قرار دارند که در اتاقهایی که درهای آنها درون هم باز می­ شود به نمایش درآمده است. این خانه بنایی ساده دارد و تزیینات آن شامل اندکی گچبری است. شیشه های مشبک پنجره­ها فضای درون موزه را دیدنی و مناسب برای عکاسی نیز کرده است. قبل از مجموعه­ ی اصلی، فضایی رستورانی و مسقف وجود دارد و پس از آن، ورودی خانه با درب چوبی دو لنگه‌ای قرار گرفته است.


افزودن دیدگاه جدید