رفتن به محتوای اصلی

موزه استاد صنعتی (تهران)

موزه استاد صنعتی (تهران)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

26°c

12%

06:09

19:09

موزه‌ی استاد صنعتی به‌سال 1325 خورشیدی در شهر تهران تاسیس شد. در‌حقیقت این موزه به‌پیشنهاد و تلاش عبدالحسین صنعتی‌زاده‌کرمانی ایجاد شد. او فرزند حاج‌علی‌اکبر صنعتی‌زاده‌کرمانی موسس پرورشگاه ‌صنعتی در شهر کرمان است. او همچنین دارای لقب پدر رمان تاریخی ایران است ومهم‌ترین اثر او یعنی مجمع دیوانگان را اهل فن نخستین اتوپیا (شهر آرمانی) در ادبیات-فارسی ارزیابی کرده‌اند. او برای تاسیس موزه عمارتی به‌جا مانده از دوران قاجار در میدان امام‌خمینی (توپخانه‌ی اسبق) را مرمت کرد و آثار استاد علی‌اکبر صنعتی که در پرورشگاه پدرش بزرگ شده بود را در آنجا به‌نمایش گذاشت.

بنای موزه دارای دو طبقه است و دارای سرستون‌ها و ستون‌های گچ‌بری شده‌ی زیبایی است. نمای بنا آجری و مزین به‌کاشی‌های هفت‌رنگ است. این خانه-موزه در آبان‌ماه سال 1385 خورشیدی در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. و پس از یک دوره تعطیلی هفت ساله و مرمت کامل بنا در سال 1396 فعالیت خود را از سر گرفت. علی‌اکبر صنعتی (هنرمند) در سال 1295 خورشیدی در کرمان به‌دنیا آمد. پدرش در پایان جنگ جهانی اول به‌دلیل ابتلا به‌بیماری طاعون در گذشت و ازآنجایی‌که مادرش قادر به‌تامین هزینه‌های زندگی نبود او را به‌پرورشگاه حاج‌علی‌اکبر صنعتی برد. علی‌اکبر وقتی استعداد خود را در زمینه‌‌ی طراحی و نقاشی نشان داد مورد تشویق حاج‌علی‌اکبر قرار گرفت و پس از گذراندن مراحل مقدماتی و آموزش طراحی و نقاشی در کرمان به‌مدرسه‌ی صنایع‌مستظرفه رفت و زیرنظر اساتید برجسته‌ی آن زمان به‌تحصیل و آموزش نقاشی و مجسمه‌سازی مشغول شد. از علی‌اکبر صنعتی بالغ بر شش‌هزار نقاشی و مجسمه با مواد‌و‌مصالح مختلف به‌جای مانده است که تعدادی از آنها در موزه‌ی صنعتی تهران و برخی دیگر در موزه‌ی هنرهای‌معاصر ‌صنعتی در کرمان نگهداری می‌شود.

از آثاری که در موزه‌ی‌صنعتی تهران نمایش داده می‌شود می‌توان به‌پیکره‌ی گروهی با نام زندانیان سیاسی دوره‌ی قاجار، پیکره‌ی فردوسی، سعدی، مسیح مصلوب، دهخدا، کمال‌الملک، کریم‌خان زند، جواهر لعل نهرو، مهاتما گاندی، لوئی پاستور، ملک‌الشعرای بهار، شاه‌عباس، نادرشاه افشار و بسیاری دگر اشاره کرد. مجسمه‌ها در طبقه‌ی اول موزه قرار دارند و در طبقه‌ی دوم تابلوهای آبرنگ علی‌اکبر صنعتی نگهداری می‌شود که مضمون اکثر آنها چهره‌ی شخصیت-های برجسته‌ای چون نیما یوشیج، امام خمینی، مصدق و همچنین افراد معمولی، مناظر طببیعت و حیوانات است.   

سایر مطالب
  • موزه ملی ایران ​​​​​​​
    موزه ملی ایران ​​​​​​​
  • موزه‌ رضا عباسی
    موزه‌ رضا عباسی

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.