رفتن به محتوای اصلی

موزه آموزش و پرورش (اصفهان)

موزه آموزش و پرورش (اصفهان)

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

34°c

16%

06:08

20:08

موزه‌ی آموزش‌و‌پرورش اصفهان به‌سال 1381 خورشیدی بازگشایی شد. این موزه در خانه‌ای قدیمی واقع شده و متعلق به-عطاالملک دهش از اشخاص سرشناس دوره‌ی قاجار بوده است. پس از انقلاب‌اسلامی‌ایران مدتی از این خانه به‌‌عنوان مدرسه استفاده شد و سپس در سال 1378 خورشیدی پس از یک دوره‌ی مرمت، خانه جهت افتتاح موزه‌ی آموزش‌و‌پرورش آماده شد. این موزه با ارائه‌ی تصاویری از مدارس قدیمی، محصلان، ابزار کمک آموزشی، کُتب درسی از گذشته تا به‌امروز، و همچنین سیر تحول و تکامل سیستم آموزشی در استان اصفهان به‌نمایش گذاشته شده است. در بخش کتابخانه‌ی موزه کتب خطی با چاپ سنگی، کتب تخصصی مشاهیر اصفهان، تاریخ اصفهان، سالنامه‌ها، مجلات، روزنامه و نشریات قدیمی استان اصفهان نگهداری می‌شود.

اهداف تشکیل این موزه عبارتند از نمایش سیر تحول علوم و فنون، عینیت‌بخشی به کتاب‌های درسی، نمایش اکوسیستم‌های غالب در کشور ایران، آشنایی با کهکشان‌ها، عظمت و عجایب خلقت، ایجاد روحیه‌ی خلاقیت و پژوهش در بازدیدکنندگان و آشنایی دانش‌آموزان با رشته‌های مختلف تحصیلی در رشته‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش. موزه‌ی آموزش و پرورش در آغاز تاسیس دارای پنج بخش زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک، فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش بود و در سال 1390 خورشیدی سه بخش دیگر با عناوین اپتیک، نجوم و آسمان‌نما بهآن اضافه شد. در بخش شیمی، آزمایش‌هایی از شیمیدان‌های معروف ایرانی چون جابر‌بن حیان (پدر علم شیمی) و زکریای رازی ارائه می‌شود. در بخش فیزیک زندگی‌نامه‌ی دانشمندان علم فیزیک، تجهیزات قدیمی این علم، آزمایش‌هایی در مباحث تعادل، نور، الکتریسیته، نیروهای کششی، جاذبه و غیره ارائه شده است.

در بخش فنی‌و حرفه‌ای سیر تحول رشته‌ها و فنون مختلفی چون کامپیوتر، چاپ، عکاسی، الکترونیک، خیاطی، فیلم‌برداری و سایر رشته‌ها نمایش داده ‌شده این بخش با هدف آشنایی بیشتر دانش‌آموزان با مشاغل و حرفه‌های مختلف راه‌اندازی شده است. در بخش زیست شناسی که آن را دانش‌زندگی نیز نامیده‌اند موزه با ارائه‌ی زیستگاه‌های مختلف ایران و حیوانات تاکسیدرمی شده و آشنایی با منابع و ذخایر زیرزمینی سعی در شناخت این علم داشته است. در بخش زمین‌شناسی دوران گوناگون زمین‌شناسی با ارائه‌ی انواع مختلف کانی‌ها، فسیل‌ها و سنگ‌های مختلف نمایش داده شده است. در بخش‌های نجوم، آسمان‌نما و اپتیکال سیاره‌ها، ستاره‌ها، منظومه شمسی، اجرام آسمانی، صور فلکی، انفجار ستارگان، تولد ستاره و سیاره، آزمایش‌های نور، تجزیه‌ی رنگ‌ها و بسیاری فعالیت‌های دیگر این علم آسمانی معرفی شده است.

سایر مطالب
 • موزه موسیقی اصفهان
  موزه موسیقی اصفهان
 • موزه عروسک و اسباب بازی کاشان
  موزه عروسک و اسباب بازی کاشان
 • موزه مردم شناسی مهرپرور نجف آباد
  موزه مردم شناسی مهرپرور نجف آباد
 • موزه دکتر رهگشای
  موزه دکتر رهگشای
 • مدرسه‌ی «چهارباغ» اصفهان
  مدرسه‌ی «چهارباغ» اصفهان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.