موزه‌ رضا عباسی

موزه‌ رضا عباسی

این موزه در سال ۱۳۵۶ در خیابان شریعتی تهران، روبروی دانشکده برق دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، گشایش یافت و به یادنقاش مشهور دوره صفوی اهل کاشان رضا عباسی نام‌گذاری شد. ساختمان موزه در واقع متعلق به یک نمایشگاه مبلمان و دکوراسیون خانگی بود که به دلیل ویژگی‌های معماری و محل قرارگیری مورد توجه مسئولان وقت قرار گرفت و از مالک اصلی خریداری شد.

موزه رضا عباسی یکی از غنی‌ترین مجموعه‌های تاریخی- فرهنگی کشور را داراست که می‌توان آن را نمونه­ کوچکی از موزه­ ملی ایران دانست. مجموعه‌های دیدنی این موزه مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد تا اوایل قرن بیستم و دوره­ قاجاریه است. در این موزه حدود پنجاه هزار قلم شیء نگهداری می‌شود. ساختمان موزه رضا عباسی سه طبقه بوده و بازدید از آن از طبقات بالا به سمت طبقات زیرین صورت می‌گیرد. این موزه شامل آثار هنری هزاره دوم پیش از میلاد تا اوایل قرن بیستم یعنی پایان دوره قاجار است که در پنج تالار به نمایش گذاشته شده ‌است: تالار پیش از اسلام (طبقه سوم)، تالار هنرهای اسلامی 1 و 2 (طبقه دوم)، تالار نگارگری (طبقه اول)، تالار خوشنویسی (طبقه اول) و تالار نمایشگاه موقت (طبقه همکف). این آثار بر اساس ترتیب زمانی به نمایش درآمده‌ است، بنابراین بازدیدکنندگان می‌توانند سیر تکامل هنر، تمدن و فرهنگ ایران زمین را دنبال کنند؛ این شیوه‌ی چینش در میان موزه‌های دیگر ایران منحصر به فرد است.

بخش مرمت و نگهداری موزه با دو آزمایشگاه و کارگاه به مرمت و بازسازی نقاشی‌ها، اشیاء فلزی و کتاب‌های خطی اختصاص دارد و یکی از پیشرفته‌ترین کارگاه‌های مرمت در کشور است؛ بنابراین، این کارگاه نه تنها به مرمت اشیای موجود در موزه رضا عباسی می‌پردازد، بلکه ترمیم آثار ارسالی از دیگر موزه‌های کشور را نیز به عهده دارد. با وجود پنجاه هزار اثر در مخزن موزه، تالارها تنها گنجانش نمایش 700 اثر را دارند و سایر آثار هر از گاهی در بخش نمایشگاه‌های موقت فرصت می‌یابند تا خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهند. کتابخانه ­موزه دربرگیرنده­ بیش از ده هزار جلد کتاب به زبان‌های پارسی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است. همچنین کتابخانه­ مشترک بیش از ۵۰ مجله داخلی و ۶۰ مجله خارجی است. نشان موزه رضا عباسی در 1355  به دست مرتضی ممیز (پدر گرافیک ایران) طراحی شد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.