موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان

موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان

موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان در بافت تاریخی شهر واقع در خیابان استانداری، در پشت کاخ عالی­ قاپو و در نزدیکـی بـاغ زیبـای چهلستون در مجاورت موزه­ ی هنرهای تزئینی و موزه ­ی منابع طبیعی اصفهان و روبه ­روی دانشکده­ی هنر اصفهان در هیئت ساختمانی از دوران صفوی به چشم می­خوردکه امروزه به­ عنوان موزه‌ی هنرهای معاصر اصفهان از آن یاد می ­شود.

این بنا در اوایل قرن یازدهم هجری، مقارن با سلطنت شاه عباس اول به ­عنوان یکی از بناهای مجموعه­ ی دولتخانه صفوی بنیان نهاده شد و با توجه به کلمه رکیب­ خانه مشخص می‌شود که این عمارت محل نگهداری لوازم سوارکاری و یراق آلات اصطبل دولتی بوده است. بعد از پایان حکومت صفویه عمارت رکیب­ خانه متروک و بعدها در عصر قاجار به دستور حاج محمد حسین خان صدر اصفهانی صدر اعظمِ  فتحعلی­شاه مجددا احیاء شد.

در دوره ­ی حکومت مسعود میرزا ظل­السلطان بعد از انجام تعمیرات و الحاقاتی این بنا به­ عنوان محل زندگی این حاکم تعیین شد و در دوران پهلوی اداره ­ی آمار و ثبت احوال اصفهان در این محل استقرار یافت و تغییراتی در ساختمان و مخصوصاً در بخش غربی آن صورت گرفت. با انتقال استانداری اصفهان به محل جدید این عمارت که تقریباً مخروبه شده بود به همت شهرداری اصفهان مرمت و در بعضی موارد بازسازی کامل شد و به موزه­ ی هنرهای معاصر اصفهان تبدیل شد. در اسفند ماه سال ۱۳۷۳ از این مکان رسماً بهره‌ برداری شد.

این گنجینه با فضایی به مساحت ۲۶۰۰ متر مربع و حدود ۱۲۰۰ متر فضای نمایشگاهی با دربرگرفتن هفت بخش دائمی، کتابخانه، امور اداری و سالن اجتماعات آغاز به کار کرد. هفت بخش نمایشی این موزه عبارت است از: بخش خط و کتابت، آثار لاکی و روغنی، دست‌بافته‌ها و رودوزی‌های سنتی، نگارگری، آثار فلزی، آبگینه، سفال و چینی، آثار چوبی. نخستین بخش موزه­ ی هنرهای تزئینی، متبرک و مزین به مجموعه‌ای از قطعات، اوراق و مجلدات قرآن کریم، محمد مومن ابهری، احادیث، کتب ادعیه  و اشعار است که در طراز یزدی، شفیع تبریزی، میرعماد و دخترش گوهرشاد به نمایش گذاشته شده است. از فعالیت‌های موزه می‌توان به برپایی نمایشگا‌ه‌های هنری در سطوح استانی، ملی و بین‌المللی، برگزاری جلسات سخنرانی و سمینارهای تخصصی در ارتباط با رشته‌های مختلف هنری، جمع‌آوری، حفظ، مرمت، و نمایش آثار هنری نفیس، آشنا کردن مردم و هنرمندان با هنرهای معاصر، تحقیق و پژوهش در زمینه‌‌های هنری و فراهم کردن محلی مناسب برای جامعه ­ی هنرمندان اشاره کرد. موزه دارای کتابخانه تخصصی است و به­طور متوسط حدود 1500 جلد کتاب هنر دارد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.