رفتن به محتوای اصلی

موزه‌ی علوم و فناوری ایران

تهران

موزه‌ی علوم و فناوری ایران

0
آسمان صاف

آسمان صاف

28°c

11%

06:09

19:09

موزه‌ی علوم و فناوری ایران از جمله موزه های متفاوتی است که به سال 1389 هجری شمسی در شهر تهران تاسیس شد. این موزه با نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کند و هدف اصلی آن بازسازی و معرفی دستاوردهای علمی ایران در دوران پیش و پس از اسلام و همچنین نمایش اصول و بنیان های نظری دانش و فناوری‌های روز دنیا است. از فعالیت های موزه‌ی علوم و فناوری می توان به برگزاری دوره های آموزشی مختلف از جمله ساخت ربات، نجوم، علم نانو ، برگزاری جُنگ‌های متنوع و جذاب علمی از سوی کارشناسان مجرب و  برگزاری نشست های علمی، انتشار خبرنامه، ثبت پژوهش و همایش های بین المللی اشاره کرد.

این موزه همچنین با برپایی نمایشگاه های سیار در تهران و سایر استان های ایران به ترویج و انتشار علوم مختلف به ویژه در بین دانش آموزان و دانشجویان می پردازد و در نظر دارد زمینه ای برای کاربردی کردن آموزش ها و انتقال مفاهیم درسی به میدان تجربه-ی عمل و مشاهده فراهم کند و پلی آموزشی بین آموزه های نظری و ذهنی با آموزه های مهارتی و ذهنی ایجاد کند.

وزه‌ی علوم و فناوری ایران از  دو گالری اصلی تشکیل شده است؛ 1-"گالری علم" این بخش سعی در معرفی شاخه های مختلف علوم پایه دارد و مفاهیم بنیادین را در قالب دستگاه های تعاملی و آزمایش های جذاب نمایش می‌دهد؛ اُپتیک و لیزر، مکانیک، الکتریسیته و الکترومغناتیس از جمله ی این مفاهیم است که در این موزه در قالب فیلم های آموزشی به منظور بیان شگفتی های علم و معرفی دانشمندان برجسته ای چون ارشمیدس، نیوتن و انیشتین و یا فلاسفه و علمایی که از دریچه ای نو به عالم نگریستند آموزش داده می شود در این گالری بازدیدکنندگان برای پاسخ به حس کنجکاوی خود می توانند مستقیماً با دستگاه ها تعامل داشته باشند. آزمایش کند و نتیجه ی عینی آن را ببیند؛ 2-"گالری فناوری های بومی" در این گالری، فناوری های ایران که بیانگر به خدمت گرفتن مردمان سرزمین ایران از انرژی های طبیعی است در قالب ماکت هایی مشابه واقعیت از جمله سازه های آسباد (قدیمی ترین آسیای بادی عمود محور جهان)، آسیاب، بادگیر، یخچال های طبیعی، ابزار نجومیِ رصدخانه مراغه اثر دانشمند بزرگ خواجه نصیرالدین طوسی، ماشین های ساده، کتاب معیار العقول و بسیاری دگر که همگی بیانگر سیر تحول و تکامل دانش ایران زمین از گذشته تا به امروز است.

علاوه بر این دو گالری اصلی گالری های مورس تا موبایل، گالری ابزار جراحی، گالری انرژی های نو، گالری ابزار نجومی کهن و گالری نور از سایر بخش های فعال آن است. موزه ی علوم و فناوری در خیابان امام خمینی و در محل سابق کتابخانه ی ملی ایران واقع درخیابان سی تیر در نزدیکی موزه‌ی ملی ایران قرار دارد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.