رفتن به محتوای اصلی

موزه‌ی شهداء

موزه‌ی شهداء

0

باغ موزه‌ی دفاع مقدس استان سمنان وابسته به بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان سمنان به صورت یک فضای سبز و پارک مفهومی، در زمینی به وسعت  12هکتار ساخته شده است. این بنا با زیربنایی بالغ بر 8300 مترمربع در حاشیه شرقی شهر و در مجاورت شریان اصلی شهر در کنار کمربندی تهران - مشهد روبروی مصلای شهر سمنان قرار دارد و یکی از تنها سه مرکز فرهنگی است که در کشور ایران به دستور رهبر معظم جمهوری اسلامی بنا شده است.  

این پارک با هدف به نمایش گذاشتن مفهوم تهاجم و دفاع در طول تاریخ ایران و به­ طور ویژه در طول هشت سال دفاع مقدس برپا شده است. از دیگر اهداف احداث این مجموعه شناساندن ابعاد تاریخی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و انسانی آن به بازدیدکنندگان بود. لازم به ذکر است به­ منظور احداث این مجموعه کمیته­های متعددی در زمینه­های مختلف هنری، فرهنگی، مذهبی، حوزۀ نشر و صدا و سیما تشکیل شد تا تمامی ابعاد ضروری از منظرهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی برای برپایی این مکان فرهنگی - مذهبی از پیش با همفکری متخصصان امر اندیشیده شود.

بنای نخست پارک در سال 1385 طراحی شد که در آن زمان مشتمل بر 15 بخش اصلی بود که مقرر شد در چهار طبقه با توجه به مضامین بخش­های اصلی چیدمان شود. هم اکنون آثاری چون عکس، وصیت­نامه، دفترچه خاطرات، مدارک تحصیلی، سجاده، قرآن، تسبیح، عینک مطالعه، مقالات، کتاب‌ها و نوار سخنرانی و بعضاً برخی از دیگر وسایل شخصی شهدای گرانقدر کشور، در آن مشاهده می‌شود. این مکان مقدس دارای چهار طبقه است که چندین تالار اصلی دارد؛ تالار شهدای ترور، شهدای بین ­الملل و شهدای شاخص سه تالار برجسته‌ی این مجموعه را تشکیل می­دهد. در تالار شهدای ترورمی­توان به کلاه «رئیس­علی دلواری» و دست­ نوشته ­های «میرزا کوچک خان» اشاره کرد که جزو اولین آثار این تالار محسوب می­ شود. تالار شهدای بین­ الملل، همان­طور که از نامش پیداست، به آثار شهدایی اختصاص دارد که در خارج از کشور به شهادت رسیده­ اند.  در تالار شهدای شاخص نیز آثار شهدای سرشناسی همچون مرتضی آوینی و محمدحسین فهمیده به نمایش گذاشته شده است.  در این فضای معنوی علاوه بر آثار شهدا، برخی آثار هنری چون تابلوهای خطاطی و نقاشی و آثار اهدایی استاد فرشچیان نیز به چشم می­خورد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.