رفتن به محتوای اصلی

موزه‌ی تاریخ طبیعی ارومیه

موزه‌ی تاریخ طبیعی ارومیه

0
آسمان صاف

آسمان صاف

18°c

32%

07:09

19:09

بزرگترین موزه‌ی تاریخ طبیعی کشور در سال۱۳۹۲ با مساحتی حدود ۵۰۰۰ مترمربع و زیر بنای ۳۵۰۰ مترمربع در شمال غربی کشور واقع در استان اذربایجان غربی در ورودی شهر ارومیه (از سمت مهاباد) و انتهای پارک ائللرباغی احداث شده است، که این موقعیت جغرافیایی مناسب، باعث دسترسی راحت مردم به این موزه شده است

استان آذربایجان غربی، از شاخص ترین استانهای کشور از لحاظ پارامترهای مختلف زیست محیطی بوده و از شرایط اقلیمی خاصی برخوردار است که می­توان در شمال استان از اکوسیستم بیابانی و مقوله­ی شن‌های روان و در جنوب استان از اقلیم کوهستانی و جنگلهای بلوط و ... یاد کرد که مابین این دو اقلیم و اکوسیستم، رویدادهای بسیار متنوع و خاص زیست­محیطی درجریان است. همچنین، این استان زیستگاه 54 گونه پستانداران از جمله خرس خاکستری، شیر ایرانی، گراز وحشی، قوچ، میش ارمنی و گوزن زرد ایرانی، گرگ و.. ، 286 گونه پرندگان، 59 گونه خزندگان و دوزیستان و 26 گونه انواع ماهیان است که در این موزه به نمایش در آمده است. با توجه به تنوع اقلیمی کشور ایران که به آن هفت اقلیم نیز می­گویند، تعداد گونه­های جانوری در استان آذربایجان حدود 27.8 درصد گونه از­ پستانداران، 55.64 درصد گونه­ از پرندگان، 27.31 درصد گونه از خزندگان و دوزیستان و 14.94 درصد گونه از آبزیانِ کشور را به خود اختصاص داده است.

همچنین این موزه انواع گونه­های جانوری مانند 91 گونه بندپایان، 135 گونه صدف­ها، 50 گونه پستاندران، 22 گونه خزندگان، 53 گونه آبزیان، 15 گونه گیاهی و 165 گونه پرندگانِ را جمع­آوری و به شیوه‌ی تاکسیدرمی نگه داری می­کند و به منظور اهداف آموزشی، علمی و تحقیقاتی آنها را به عموم مردم و دانشجویان و محققین نمایش می­دهد. در موزه برای انواع گونه­های حیوانی سالن­های تخصصی در چهار طبقه طراحی و ساخته شده است. سالن تخصصی پرندگان و پستانداران، سالن خزندگان، سالن اکوسیستم­های آبی و هفت اقلیم کشور و نیز سالن­های جانبی موزه عبارت از کتابخانه، سالن همایش، سالن نمایشگاه عکس و… است. به­ طور کلی، این موزه دارای پستانداران، دوزیستان و خزندگان است که این موضوع، آن را به یک موزه‌ی منحصر به فرد در سراسر کشور تبدیل کرده و باعث جذب هر چه بیشتر مردم به این موزه شده است.

سایر مطالب
  • مسجد جامع ارومیه
    مسجد جامع ارومیه
  • دریاچه ارومیه
    دریاچه ارومیه

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.