رفتن به محتوای اصلی
موزه‌ی آبگینه و سفالینه

موزه‌ی آبگینه و سفالینه

موزه‌ی آبگینه و سفالینه

17
آسمان صاف

آسمان صاف

17°c

22%

06:10

17:10

موزه‎ی آبگینه یکی از موزه‌های شهر تهران است. این موزه در ساختمانی زیبا و تاریخی متعلق به‌دوران قاجاریه ایران در باغی به‌مساحت 7000 متر‌مربع در دو طبقه و شش تالار، واقع در بافت تاریخی خیابان سی‌تیر قرار‌ گرفته است. عمارتی باشکوه و هشت ظلعی که به‌دستور احمد قوام مشهور به قوام‌السلطنه، یکی از سیاستمداران و نخست‌وزیر ایرانی (در دوران احمدشاه قاجار و دوران پهلوی)، ساخته شده است. عمارت، تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است. پله های آن به‌ سبک روسی طراحی شده است. در جای جای آن هنر استادکاران ایرانی به‌چشم می‌خورد. منبت‌کاری‌های درها و پله‌ها، گچ بری‌ سقف‌ها و ستون‌ها و آیینه‌کاری‌ها به این عمارت حال و هوای کاملاً ایرانی داده است. در زمان قاجار اکثر ویلاها و کاخ‌ها به‌سبک معماری باروک اروپایی ساخته می‌شدند. نقشهای پیچیده‌ی کنده‌کاری شده بر سنگ و ستون‌ها از ویژگی‌های برجسته اقامتگاه ثروتمندان در این دوره بود. پس از انقلاب در سال 1368 به آیینه‌کاری‌های طبقه‌ی دوم بخش‌هایی اضافه شد که در آن‌ها مضامین مذهبی و انقلابی به‌چشم می‌خورد.

در سال 1331 عمارت قوام و سایر اموال وی توسط مجلس وقت مصادره شد و در اختیار دولت درآمد؛ بعد از آن عمارت قوام به‌ مصری‌ها فروخته شد و عمارت را به‌مدت هفت سال به‌سفارت خود در تهران تبدیل کردند؛ بعد ازآن در مدت کوتاهی محل استقرار سفارت افغانستان در تهران بود؛ اندکی بعد این خانه به بانک بازرگانی فروخته شد. در سال 1354 عمارت قوام که خود به‌مانند موزه‌ایی جذاب از معماری و هنر است به دفتر فرح پهلوی فروخته شد. گروهی از طراحان و معماران فرانسوی، ایرانی و اتریشی کار طراحی موزه را برعهده گرفتند و چهار سال بعد موزه در سال 1358 به‌طور رسمی افتتاح شد.

از بارزترین ویژگی‌های طراحی داخلی موزه باید به طراحی منحصر به فرد ویترین‌ها و ایده‌های ابتکاری که هولان، طراح اتریشی در این زمینه به کار گرفته اشاره کرد. ویترین‌هایی که گاه با الهام از ستون‌های تخت جمشید، گاه با الهام از کاخ تچر داریوش هخامنشی وگاه با الهام از کعبه زرتشت در نقش رستم طراحی شده‌اند و در نوع خود بی‌نظیر و منحصر‌به‌فرد است. عمارت قوام در اردیبهشت سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. موزه‌ی آبگینه محل نمایش شیشه‌ها و سفال‌ها‌ی باارزشی است که از دوران قبل از اسلام در ایران کشف شده و مورده استفاده بوده‌اند. ساختمان موزه بخش‌های مختلفی همچون تالارهای نمایش اشیا، غرفه محصولات فرهنگی، کتابخانه و بخش اداری دارد. بخش نمایش اشیا شامل شش تالار است که عبارتند از تالار مینا، تالار بلور، تالار صدف، تالار زرین، تالار لاجورد یک و تالار لاجورد دو. 

سایر مطالب
 • موزه ملی ایران ​​​​​​​
  موزه ملی ایران ​​​​​​​
 • موزه جواهرات ملی ایران
  موزه جواهرات ملی ایران
 • موزه ملک
  موزه ملک
 • کاخ گلستان
  کاخ گلستان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.