رفتن به محتوای اصلی
منطقه گردشگری درکش

منطقه گردشگری درکش

منطقه گردشگری درکش

31
آسمان صاف

آسمان صاف

13°c

43%

06:10

16:10

شمال شرقی ایران از مناطقی است که شناخت کمتری نسبت به آن داریم. استان خراسان شمالی با وجود جاذبه‌های طبیعی کم‌نظیر، هم‌چنان بکر و ناشناخته باقی مانده است. یکی از این مناطق با نام تفرجگاه درکِش در منطقه مانِه و سَمَلقان واقع شده است.
درکش منطقه‎ای زیبا با چشم‎اندازهای طبیعی است که در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر «آشخانه» قرار دارد و رودخانه دركش از ميان آن می‌گذرد. این منطقه که به واسطه روستای نزدیکی آن بدین نام خوانده می‎شود، دارای اقلیمی جنگلی و كوهستانی است و به داشتن چشمه‎های جوشان مشهور است.
عاملی که باعث شهرت درکش شده است، وجود جنگل بلوط در آن است که در شرق كشور به ندرت می‎توان آن را یافت. علاوه بر جنگل بلوط، انواع باغ‎های میوه و همچنین مزارع کشت انواع گياهان دارويی، به علاوه گونه‎های متنوع حيات وحش مقصد طبیعی جذابی را برای مسافران استان خراسان شمالی پدید آورده است. 
پوشش گیاهی و جانوری تنها جاذبه منطقه گردشگری درکش نیست بلکه وجود آبشارها و رودخانه‌ها از ديگر جاذبه‌های این منطقه محسوب می‌شود. درکش مورد توجه کوهنوردان نیز هست چرا که در جنوب روستای دركش، كوهستان «آلاداغ» با ارتفاع 2455 متر قرار دارد.
بازار خرید سوغات هم از روستای درکش حسابی داغ است. محصولات باغی شامل گردو، بادام، انواع محصولات باغي شامل گيلاس، گلابي و عسل را نام برد.
عامل اصلی سرسبزی و طراوت منطقه، عبور رودخانه‌ پرآبِ درکش است که در دره جریان دارد. این رود که از کوه «یامان‌داغی» سرچشمه می‌گیرد، پس از سیراب‌کردن زمین‌های کشاورزی و باغ‎های اطراف، به روستاهای پایین‌دست می‌رسد.
رویش گیاهان دارویی در فصل بهار همچون آویشن، کاکوتی و گون موجب می‌شود تا تعداد زیادی از افراد ساکن در این استان برای جمع‌آوری این گیاهان به کوه، تپه، جنگل و مراتع این منطقه سفر کنند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.