منطقه حفاظت شده خارتوران

منطقه حفاظت شده خارتوران

منطقه حفاظت شده خارتوران در شرق استان سمنان و در فاصله 250 کیلومتری جنوب شرق شهرستان شاهرود قرار دارد. منطقه خارتوران از نظر تقسیمات محیط زیستی یک منطقه حفاظت شده است که به علت اهمیت آن، به عنوان یکی از ذخیره‎گاه‎های زیست‎کره در ایران در یونسکو شناخته شده است.

این منطقه حفاظت شده پیش‎تر دارای پوشش گیاهی متنوعی بوده اما به واسطه چرای بی‏‎رویه دام‎ها از بین رفته است. بیش از 800 هکتار از تپههای ماسهای اطراف روستاهای خارتوران پوشش گیاهی خود را کاملاً از دست داده‎اند. با این‎حال ذخیره‌ گاه زیست کره توران با مساحت بیش از یک میلیون هکتار، بزرگ ترین ذخیره گاه زیست کره ایران به شمار می‎رود.

خارتوران پهنه وسیعی به شمار می‎رود که توسط سه کوهستان با نام‎های «شترکوه»، «کوه قلعه بالا» و «کوه پیغمبر» احاطه شده است. منطقه خارتوران که با کویر مرکزی ایران هم مرز مشترک دارد، با دارا بودن جغرافیایی پست و بلند، اکوسیستمی متنوع از جانوران و حشرات را در خود جمع کرده است. به همین سبب میتوان این منطقه به عنوان یکی از ذخیرهگاههای ژنی طبیعی نام برد.

پوشش جانوری منطقه شامل شامل روباه معمولی، گرگ، کفتار، یوزپلنگ، شغال، کاراکال، پلنگ، گربه وحشی، جبیر و قوچ وحشی است.

همچنین از جمله پرندگان این منطقه می‎توان به هوبره، زاغ بور، بحری، دلیجه، کبک، تیهو، بلدرچین، عقاب دشتی، کبوتر چاهی، یاکریم، شاه بوف، سبزه قبا هندی و دم جنبانک ابلق اشاره کرد.

ناگفته نماند که منطقه حفاظت شده خارتوران دارای طیف گوناگونی از خزندگان نیز هست. از میان این جانوران می‎توان به لاک پشت‎ها و همچنین خانواده آگاماها و سمندرها اشاره کرد. بزمچه‎ها را نیز می‎توان در سطح این منطقه حفاظت شده دید.

استان سمنان
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.