رفتن به محتوای اصلی
منطقه تفریحی شاندیز 

منطقه تفریحی شاندیز 

شانديز

منطقه تفریحی شاندیز 

0
آسمان صاف

آسمان صاف

29°c

15%

05:09

17:09

در گرمای تابستان و برای تغییر آب‌وهوا، مناطق ییلاقی همچون منطقه تفریحی شاندیز بسیار جذاب هستند. منطقه تفریحی شاندیز که در مشهد و در استان خراسان رضوی واقع است، منطقه‌ای کوهستانی است و  به دلیل آب و هوای بسیار مطبوع خود، بسیاری از گردشگران را به خود جذب کرده است. این منطقه در میان «میان ولایت»، «نیشابور»، «گلمکان» و «طرقبه» قرار دارد. شاندیز، 1400متر از سطح دریا فاصله دارد. رودخانه‌هایی که از کوه بینالود سرچشمه می‌گیرند در این دره واقع شده‌اند و زیبایی این دره را دوچندان کرده‌اند. از آنجا که شاندیز فاصله خیلی کمی با مشهد دارد، یکی از گزینه‌های مناسب برای تعطیلات آخر هفته برای مردم مشهد و ساکنان شهرهای اطراف است. این منطقه در دره‌ای با صفا قرار گرفته است و جزو مناطق سردسیر محسوب می‌شود. می‌گویند نام شاندیز در قدیم شاه دژ یا شاه دیز بوده است. دلیل این نام‌گذاری را در این مسئله  می‌دانند که مردم و شاهان از این منطقه برای پناه گرفتن درمقابل حمله دشمنان و راه‌زنان استفاده می‌کردند اما کم کم این منطقه به محل زندگی آنها تبدیل شد. در این منطقه یک قلعه تاریخی نیز به نام شاهان دژ وجود داشته که حسام‌السلطنه در زمان قاجار آن را به توپ بست. علاوه براین، منطقه شاندیز در راه عبور مردم از مشهد به نیشابور بوده و به همین دلیل بسیار مورد توجه بوده است. این منطقه به دلیل فرهنگ بالای مردم و جاذبه‌های تفریحی و طبیعی به عنوان منطقه نمونه بین‌المللی گردشگری کشور معرفی شد. 
نماد شاندیز را درخت چناری می‌دانند که 2700 سال از عمر آن می‌گذرد و تنه این درخت به‌قدری قطور است که پس از ساخت‌وسازهای انجام شده، داخل چند مغازه قرار گرفته است. رودهای پرآبی در روستاهای اطراف شاندیز همچون کنگ، جاغرق، مغان و مایان جریان دارند و هوای منطقه را بسیار مطبوع ساخته‌اند. شاندیز علاوه بر زیبایی‌های طبیعی دارای جاذبه‌های تفریحی نیز هست که آن را جذاب‌تر کرده است. پارک جنگلی شاندیز، موزه رباط ویرانی، رصد نجوم رضوی، مجموعه توریستی گلستان شاندیز، پیست موتورسواری، تله‌کابین، پیست اسکی ابرده (شیرباد) و چند جاذبه دیگر، تفریح در این منطقه را لذت‌بخش می‌سازد.  قدمت تاریخی این منطقه باعث شده جاذبه‌های بسیار زیبای تاریخی را در خود جای دهد. آرامگاه شیخ حافظ ابردهی، روستای ابرده بالا، بقایای قلعه تاریخی شاهان‌دژ، سنگ نگاره شتر سنگ و مسجد جامع تاریخی شهر شاندیز از جمله این بناهای تاریخی هستند. 
بهترین زمان سفر به شاندیز، از اوایل بهار تا آخر تابستان است. در فصل پاییز، هوا رو به خنکی می‌رود اما اگر می‌خواهید پاییز رنگارنگ یک منطقه خوش‌ آب و هوا را ببینید خنکای هوا را نادیده بگیرید و حتما به آنجا سفر کنید. روستاهای اطراف شاندیز نیز دارای طبیعت بسیار زیبایی هستند و توصیه می‌شود در سفر خود به شاندیز سری هم به این طبیعت زیبا بزنید. روستای ابرده و روستای زشک دوتا از زیباترین روستاهای اطراف شاندیز است. 
برای رفتن به شاندیز که در فاصله 40 کیلومتری مشهد واقع است، لازم است به بلوار وکیل‌آباد بروید و از انتهای بلوار، وارد جاده طرقبه شاندیز شود، کمی جلوتر با رسیدن به دوراهی، راه شاندیز را انتخاب کنید. برای رفتن به شاندیز، تاکسی نیز وجود دارد و می‌توانید با تاکسی خود را به این منطقه خوش آب و هوا برسانید. کافیست خود را به ایستگاه متروی وکیل‌آباد برسانید از آنجا سوار تاکسی‌های شاندیز شده و خود را به این منطقه خوش آب و هوا برسانید. 
 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.