رفتن به محتوای اصلی
معبد هندوها

معبد هندوها

بندرعباس

معبد هندوها

26
آسمان صاف

آسمان صاف

20°c

56%

05:10

17:10

معبد هندوها را در سال 1310 هجری شمسی و در زمان حکومت محمد حسن‌ خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس، تجّار هندیِ شهری به نام شیکارپور(غرب هند) براى هندوهایی ساخته‌اند كه از سال هاى 1300 تا 1344 هجری شمسی در این شهر سكونت داشتند و به كارهاى تجارى مى‌پرداختند.

معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصر‌الدین شاه قاجار بوده و در زمان مظفرالدین شاه مورد بهره ‌بردارى قرار گرفته است. اساس ساختمان این معبد یک اتاق چهارگوش میانی است که روی آن گنبدی قرار دارد. طرح این بنا کاملاً متأثر از معماری معابد هندی است و سبک معماری گنبد و مقرنس‌ های پیرامونی آن از دیگر گنبد های موجود در سواحل خیلج‌ فارس و از گنبد های سراسر ایران متمایز است.

در ساخت معبد از لاشه سنگ، ملات گل و ساروج، سنگ‌ هاى مرجانى، خاک و گچ‌ هاى ضخیم ماده و گچ لویى استفاده شده و در اتاق آن طاقچه و قاب‌هاى کور به چشم می‌خورد. هندوها پیروان مكتب برهمنى هستند (كسانى كه به خدایان برهما، ویشنو و شیوا معتقدند) و این معبد نیز متعلق به خدایان ویشنو است.

داخل راهروها حجره‌هاى كوچكى است كه براى طلبه‌ هاى مكتب برهمنى در نظر گرفته شده و داخل برخى از اتاق‌ها نقاشى‌ هاى مذهبى دیده مى‌ شود كه یكى از مهم ‌ترین آنها خداى فلوت‌ زن به نام كریشنا است. 

سایر مطالب
  • چشمه آبگرم گنو
    چشمه آبگرم گنو

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.