معبد هندوها

معبد هندوها

معبد هندوها را در سال 1310 هجری شمسی و در زمان حکومت محمد حسن‌ خان سعدالملک حاکم وقت بندرعباس، تجّار هندیِ شهری به نام شیکارپور(غرب هند) براى هندوهایی ساخته‌اند كه از سال هاى 1300 تا 1344 هجری شمسی در این شهر سكونت داشتند و به كارهاى تجارى مى‌پرداختند.

معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصر‌الدین شاه قاجار بوده و در زمان مظفرالدین شاه مورد بهره ‌بردارى قرار گرفته است. اساس ساختمان این معبد یک اتاق چهارگوش میانی است که روی آن گنبدی قرار دارد. طرح این بنا کاملاً متأثر از معماری معابد هندی است و سبک معماری گنبد و مقرنس‌ های پیرامونی آن از دیگر گنبد های موجود در سواحل خیلج‌ فارس و از گنبد های سراسر ایران متمایز است.

در ساخت معبد از لاشه سنگ، ملات گل و ساروج، سنگ‌ هاى مرجانى، خاک و گچ‌ هاى ضخیم ماده و گچ لویى استفاده شده و در اتاق آن طاقچه و قاب‌هاى کور به چشم می‌خورد. هندوها پیروان مكتب برهمنى هستند (كسانى كه به خدایان برهما، ویشنو و شیوا معتقدند) و این معبد نیز متعلق به خدایان ویشنو است.

داخل راهروها حجره‌هاى كوچكى است كه براى طلبه‌ هاى مكتب برهمنى در نظر گرفته شده و داخل برخى از اتاق‌ها نقاشى‌ هاى مذهبى دیده مى‌ شود كه یكى از مهم ‌ترین آنها خداى فلوت‌ زن به نام كریشنا است. 

استان هرمزگان، بندر عباس ،بلوار امام خمینی، روبروی بازار روز
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.