رفتن به محتوای اصلی
مسجد جامع ساوه

مسجد جامع ساوه

ساوه

مسجد جامع ساوه

27
آسمان صاف

آسمان صاف

15°c

34%

06:10

17:10

مسجد جامع ساوه از اولین مساجد ساخته شده در ایران است و به عنوان یکی از آثار ارزشمند هنر معماری، نقاشی، کاشی کاری و گچ‌ بری است که تماماً از خشت و گِل ساخته ‌شده است. این بنا در طول دوره های مختلف تاریخی دستخوش تغییرات زیادی بوده و سه دوره تاریخی ساسانیان، سده‌ های اولیه اسلامی و دوران فرمانروایی صفویه را از سر گذرانده ‌است.

در حال حاضر دور تا دور حیاط مستطیلی و صحن این مسجد در ضلع جنوبي یک گنبد خانه (از قديمی ‌ترين بخش ‌های مسجد) متعلق به قرن چهارم و پنجم، در گوشه شمال شرقی و بیرون از مسجد یک مناره بلند و آجری با تزیینات وکتیبه ‌های آجری بدون رنگ و لعاب که زمانی به صورت جفت بوده و تنها یکی از آن‌ ها باقی مانده است با راه ‌پله‌ای مزیّن به نقوش متنوع و برجسته متعلق به قرن ششم، چند شبستان آجری متعلق به سدۀ ششم هجری قمری و عصر سلجوقیان و دو ایوان (ايوان غربي) متعلق به قرن هشتم و همچنین مرمت‌ هایی مربوط به دوره قاجار وجود دارد.

محراب‌ های متعدد و قدیمی با خطوط کوفی و دو محراب از دوره صفویه با خط ثلث نیز در این بنا وجود دارد. مفصل ترین تزئینات روی محراب ‌ها اجرا شده است و همچنین تزئینات متنوع معماری روی طاق ها و دیوارهای این مسجد نیز بسیار زیبا هستند. روبه‌روی گنبدخانه نیز دیوار خرابه های خشتی وجود دارد که احتمالاً زمانی دیوار حجره های درس و بحث طلبه ‌های علوم دینی بوده است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.