مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر (موزه ی جنگ)

مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر (موزه ی جنگ)

خرمشهر

مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر (موزه ی جنگ)

28
Few Clouds

ساختمان مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر در سال ۱۳۰۹ساخته و تا پایان جنگ ایران و عراق به عنوان بخش اداری شرکت نفت کاربری داشته است. این ساختمان در اواخر مهرماه 1359 به اشغال نیروهای دشمن درآمد و در دوران هشت سال جنگ تحمیلی به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده واقع شد.

نمای ظاهری ساختمان، موشک خورده و بازگوکننده ی ویرانی های حاصل از جنگ است. تنها گوشه ای از فضای داخلی این ساختمان در سال 1375 بازسازی و به عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح گردید. یکی از موارد جالب توجه در این موزه دیوار نویسی های اشغالگران عراقی با جمله ی «آمده ایم تا بمانیم» است که در مدت استقرار از خود به جای گذارده اند.

این موزه دارای چهار سالن مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر و همچنین آثار به جامانده از سرداران شهید حماسه ی مقاومت خرمشهر نظیر سید محمدعلی جهان آرا، عبدالرضا موسوی از فرماندهان سپاه خرمشهر و دیگر شهدای ارتش و سپاه و نیز ادوات نظامی آن دوران است.

این مکان دارای کتابخانه ی تخصصی دفاع مقدس، سالن نمایش فیلم و آرامگاه سه شهید گمنام (دفن شده در سال 1385) است. در این موزه آثار در قالب موسیقی، فیلم، عکس، ماکت، تندیس و غیره به نمایش درآمده است و هر بخش آن بازگوکننده ی گوشه هایی از حماسه ی دوران جنگ است. با توجه به حضور راهیان نور در خرمشهر، این مکان یکی از جاذبه های گردشگری در ایران به شمار می رود.


افزودن دیدگاه جدید