مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر (موزه ی جنگ)

مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر (موزه ی جنگ)

ساختمان مرکز فرهنگی دفاع مقدس خرمشهر در سال ۱۳۰۹ساخته و تا پایان جنگ ایران و عراق به عنوان بخش اداری شرکت نفت کاربری داشته است. این ساختمان در اواخر مهرماه 1359 به اشغال نیروهای دشمن درآمد و در دوران هشت سال جنگ تحمیلی به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده واقع شد.

نمای ظاهری ساختمان، موشک خورده و بازگوکننده ی ویرانی های حاصل از جنگ است. تنها گوشه ای از فضای داخلی این ساختمان در سال 1375 بازسازی و به عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس افتتاح گردید. یکی از موارد جالب توجه در این موزه دیوار نویسی های اشغالگران عراقی با جمله ی «آمده ایم تا بمانیم» است که در مدت استقرار از خود به جای گذارده اند.

این موزه دارای چهار سالن مقاومت، اشغال، آزادسازی و بازسازی خرمشهر و همچنین آثار به جامانده از سرداران شهید حماسه ی مقاومت خرمشهر نظیر سید محمدعلی جهان آرا، عبدالرضا موسوی از فرماندهان سپاه خرمشهر و دیگر شهدای ارتش و سپاه و نیز ادوات نظامی آن دوران است.

این مکان دارای کتابخانه ی تخصصی دفاع مقدس، سالن نمایش فیلم و آرامگاه سه شهید گمنام (دفن شده در سال 1385) است. در این موزه آثار در قالب موسیقی، فیلم، عکس، ماکت، تندیس و غیره به نمایش درآمده است و هر بخش آن بازگوکننده ی گوشه هایی از حماسه ی دوران جنگ است. با توجه به حضور راهیان نور در خرمشهر، این مکان یکی از جاذبه های گردشگری در ایران به شمار می رود.

استان خوزستان، شهر خرمشهر ، خیابان امام خمینی (ره) و در کنار پل شهید جهان آرا (پل فلزی)
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.