لنج سازی بندرکنگ

لنج سازی بندرکنگ

لنج سازی بندرکنگ

12

لنج ایرانی ، صنایع‌دستی غول‌پیکری که با ثبت در فهرست میراث معنوی جهانی و اهمیت مبادلات کالاهای دریایی و صید ماهی، جان دوباره‌ای گرفته‌است صنعتی که روزی مردمان بسیاری را در جنوب کشور الخصوص بندرکنگ را تامین می‌کند.

لنج‌سازی از مهمترین صنایع‌دستی مردم ساحل نشین است. در نوار ساحلی خلیج فارس، بنادر زیادی در استان بوشهر و هرمزگان لنج‌ می‌سازند که بندرکنگ یکی از آن‌هاست. 

لنج‌سازی در بندرکنگ را به دوره نادرشاه افشار با قدمت ۱۲۰۰ ساله نسبت می‌دهند؛ از آن‌ هنگام که نخستین مرکز کشتی‌سازی را در نوار ساحلی خلیج فارس راه‌اندازی شد و این سنت تا امروز در این شهر ساحلی ادامه دارد. 

این صنعت در سال‌هاى اخیر به واسطه افزایش مبادلات دریایى و صید ماهى از رونق زیادى برخوردار شده‌است؛ نیروى شاغل این صنعت منحصر به همان «گلافان»، یا سازندگان لنج و قایق هستند.

مصالح اولیه مورد نیاز چوب‌هاى جنگلى مقاوم در مقابل رطوبت براى اسکلت و تخته‌هاى مرغوب هندى به نام ساى براى بدنه آن است. 

لنج‌سازی بندرکنگ در سال 2011 به نام ایران در فهرست میراث معنوی یونسکو به ثبت رسید. در این میان رقبای زیادی برای این صنعت وجود دارد که پاکستان و کویت مهمترین آن‌ها هستند. لنج‌سازی پاکستان تا آن‌جایی در صنعت لنج‌سازی ایران نفوذ کرده که برخی لنج‌ها را پاکستانی می‌نامند.

مردم بندرکنگ برای قایق ها و لنج ها وکشتی های دست ساز خود اسامی مختلفی برگزیده اند و شاید این اسامی از صدها سال پیش وجود داشته 

مشهورترین جهاز ها، لنج ها و قایق های کنگ عبارتند از 1_سماچ 2_حوری 3_سمعه 4_بتیل 5_شوعی 6_کتر 7_تشاله 8_ماشوه 9_بغله 10_منجی 11_بگاره 12_کچی 13_سمبوک 14_جالبوک 15_ بوم

مسافرت دریانوردان بندرکنگ با لنج ها و کشتی های دست ساز خود به کشورهای حوزه خلیج فارس و سرزمین های دور و نزدیک مانند پاکستان، هندوستان، آفریقا و دریای سرخ بوده و هست


افزودن دیدگاه جدید