رفتن به محتوای اصلی
كوه بوجه 

كوه بوجه 

خمین

كوه بوجه 

0
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

11°c

55%

06:04

19:04

در جنوب شهر خمين كوه مخروطي شكلي وجود دارد كه به بوجه (هم وزن گوجه) شهرت يافته است . اين كوه مشرف به شهر خمين بوده و توسعه شهر تا دامنه هاي آن پيش رفته است . براي مردم خمين، بوجه فقط يك كوه نيست، بلكه مكاني براي بروز برخي رفتارهاي فرهنگي آنهاست، به طوري كه داستانها و مراسم خاصي براي آن وجود دارد.از آن جمله مراسم سيزده بدر مي باشد. دامنه كوه در حال حاضر به صورت پارك در آمده و در آن تاسيسات تفريحي، رفاهي وجود دارد.

 کوه بوجه که «بوجه سلطان» نیز نامیده می‌شود، از نظر فیزیکی کوه کوچک و تک‌ افتاده‌ای است که به شکل یک زنگوله در میان دشت خمین واقع شده است. کوه بوجه دارای پوشش گیاهی کوهستانی و متفاوت با مناطق اطراف خود می باشد. در این پوشش گیاهی نوعی لاله کوچک قهوه‌ای مایل به سیاه، لاله واژگون، لاله سرخ و زرد، زنبق کوهی، انواع گل حسرت، گونه‌هایی از کلاغک، هوم، گل ماهور، میخک، گونه‌های نعناییان و خواجه باشی قابل مشاهده است.

کوه بوجه علاوه بر این که یکی از نمادهای فرهنگی خمین با قدمتی طولانی است، یکی از تفرجگاه‌های ساکنان شهر خمین و روستاهای مجاور نیز می‌باشد و بخشی از دامنه کوه در حال حاضر به صورت پارک فضاسازی شده است.
بوجه به معنای بَرَنده سیاهی‌ها (یعنی تیغ آفتاب) معنا شده است. در واقع کوه بوجه محل برآمدن و پایین رفتن آفتاب در هنگام صبح و غروب است و در این کوه پیش از هر ارتفاعی در شهر خمین، تیغ آفتاب صبح و غروب قابل مشاهده است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.