قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها

قشم

قلعه پرتغالی ها

29
Few Clouds

قلعه پرتغالی­ های قشم در بخش شمالی جزیره جای دارد. این قلعه به دست دریانوردی پرتغالی به نام «آلفونسو آلبرکرک» در سال ۱۵۰۷ میلادی بر سر راه بازرگانی هند و اروپا ساخته شد. در سده ­های میانه برای 110 سال کشتی ­های پرتغالی بر این راه بازرگانی فرمانروایی می­کردند و از آنها قلعه­ های گوناگونی در جزیره­ های ایران بر جای مانده است.

قلعه‌ پرتغالی­ ها یک دژ آماد و پشتیبانی در ناوگان دریایی پرتغالی­ ها بوده و کارش بویژه پشتیبانی از قلعه هرمز در جزیره هرمز بوده است. این قلعه 2 هزار متر چهارگوش گستره دارد. دیوارهایی به ستبرای نزدیک به 5 و نیم متر همراه با برج‌هایی به بلندای نزدیک به ۱۲ متر در چهار گوشه این قلعه را نگهبانی می­کنند‌.

این قلعه یک ساختار چهار گوش ناترازمند است و از سنگ و گچ و ساروج ماده میگیرد. قلعه پرتغالی ها دارای انبارهای اسلحه، آب انبار ، سرباز خانه، زندان، کلیسا، دژ فرماندهی و تالار بوده است. دژ فرماندهی این قلعه در گوشه است. چهار برج دارای بازو، توپ و منجنیق هستند. کلیسای قلعه دو ردیف ستون‌های گرد از سنگ مرجان همراه با تاق دارد.

همچنین گفتنی است قلعه پرتغالی­ ها دهلیزی پنهانی داشته است که در 1387 در 500 متری این سازه یافته شد و تا 15 کیلومتری قلعه نزدیک غارهای خربس قشم نیز راه داشته است.


افزودن دیدگاه جدید