رفتن به محتوای اصلی
قلعه سالار محتشم(موزه مردم شناسی خمین)

قلعه سالار محتشم(موزه مردم شناسی خمین)

خمین

قلعه سالار محتشم(موزه مردم شناسی خمین)

0
آسمان صاف

آسمان صاف

19°c

9%

06:10

17:10

اين قلعه در شهر خمين و مربوط به دوره قاجاريه است كه از نظر ساخت كالبدي و معماري بسيار ارزنده مي باشد. سبك معماري، تزئينات و فضاي داخلي ، اسكلت ساختماني و نوع مصالح به كار رفته آن را به صورت يك اثر معماري بي نظير در آورده است . بنابر شواهد وسعت اين قلعه در گذشته بسيار بيشتر از وضعيت كنوني بوده است.قلعه سالار محتشم از ساخته‌های میرزا علی خان سالار محتشم است که تاریخ ساخت آن به اواخر دوره قاجاریه می‌رسد. این قلعه در زمان ساخت و استفاده اولیه، در محله سرسبز و خرم و در میان باغ‌های خمین واقع بوده است اما بعدها به ویژه در طی بیست سال اخیر با توسعه محیط  محوطه این بنای تاریخی دستخوش تغییرات شده است.

میرزا علی خان کمره‌ای ملقب به سالار محتشم فرزند علی قلی‌خان سرهنگ بود.  وی از صاحب منصبان دوره قاجار بوده که به جهت پیروزی‌های نظامی و ایجاد امنیت در سرحدات کشور و نیز به واسطه پایداری در مقابل قوای روسی از طرف دولت وقت و احمدشاه قاجار و به پیشنهاد علاءالسلطنه وزیر داخله وقت ملقب به سالار محتشم می‌شود. قلعه سالار محتشم از ساخته‌های اوست که تاریخ ساخت آن، اواخر دوره قاجاریه می‌رسد. قلعه سالار مامن و پناهگاه مردم هنگام هجوم دزدان و اشرار به شهر بوده است . این بنا از نظر سبک معماری تلفیقی از معماری کلاسیک اروپا و معماری سنتی و ایران است.

در حال حاضر اين بنا داراي ديوارهاي بلند در چهار طرف است كه در سمت جنوب آن بر روي يك ديوار يك اثر تزئيني بنام كلاه فرنگي وجود داشته كه محوطه و ساختمان اصلي راتشكيل مي داده است.ساختمان اصلي شامل چند اتاق تو در تو است كه فضاي داخلي توسط رف ها و مجسمه هاي گچي و نقوش گل و گياه تزئين شده است . در يكي از اتاق ها اسناد و عسكهاي متعلق به خاندان علي خان كمره ايي معروف به سالار محتشم ، زينت ديوار شده است.درجلوي اتاق ها يك ايوان بزرگ قرار داشته كه از دو طرف پلكان به حياط ارتباط دارد. نماي بيروني ساختمان اصلي بوسيله ستونهاي گچبري زيبا و سردرهاي مزين شده ،بسيار جلب توجه مي كند.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.