رفتن به محتوای اصلی
غار یخ مراد

غار یخ مراد

کرج

غار یخ مراد

31
آسمان صاف

آسمان صاف

13°c

39%

06:10

17:10

غار یخ‌ مراد یکی از غارهای مشهور ایران در استان البرز به شمار می‎آید که در مسیر جاده کرج به چالوس و منطقه گچسر واقع شده است. آن‎چه غار یخ مراد را از دیگر غارها متمایز می‎کند، وجود چکیده‎ها و چکنده‎های یخی و سایر رسوبات است که به اشکال جالب و تماشایی در دل غار خودنمایی می‎کنند.

پیشینه و سابقه پیدایش غار یخ مراد به دوره دوم زمین شناسی باز می‎گردد. برخی کارشناسان هم اعتقاد دارند که این غار در حدود پنجاه میلیون سال پیش در زیر دریا تشکیل شده است.

از جمله ویژگی‎های این غار، گردش هوا و اکسیژن داخل آن توسط هواکش‎های طبیعی و روزنه‎های موجود بر دیواره‎هاست. این پدیده موجب گردش هوا درون فضای غار شده و شرایط را برای تشکیل قندیل و یخ فراهم میکند که نتیجه آن تشکیل توده‌های بزرگ و مخازن یخی در گوشه و کنار غار است. نورپردازی قندیل‎های یخی و انعکاس نور از سطح آن‎ها چشم‎اندازهای خیال‎انگیزی را فراهم آورده است.

شکل‎گیری این اشکال زیبا که به صورت چکیدهها و چکندههای یخی خودنمایی می‎کنند، از انتهای پاییز آغاز می‎شود و با تداوم فصل سرما، یخبندان و بارش برف در منطقه و نفوذ آب​ از دیواره‎های غار ادامه پیدا می‎کند. به همین سبب فروردین ماه، بهترین فصل بازدید از غار یخ مراد به حساب می‎آید. قندیل‎های یخی با گرم شدن هوا کم کم شروع به ذوب شدن می‎کنند به صورتی که در روزهای نخستین خرداد ماه تنها دریاچه یخ در غار باقی میماند.

علاوه بر چکیده‎ها و چکنده‎های یخی، پدیده زمین شناختی دیگری هم به نام «غارسنگ» در یخ مراد به چشم می‎آید. غارسنگ به تمام سنگ‏هایی گفته میشود که بعد از تشکیل فضای غار بر اثر چکیدن آب به وجود میآیند. از جمله غارسنگ‎های مشهور یخ مراد، رسوباتی به شکل نخود یا اشکال گل کلمی هستند که هر بیینده‎ای را متعجب و شگفت‌زده می‌کند.

غار یخ‌مراد تالارهای متعددی دارد. این تالار‎ها به ترتیب تالار سنگلاخی، تالار دوم، تالار سوم و دخمه دوقلو نام دارند.

برای رسیدن به غار یخ‌مراد باید از کرج مسیر جاده چالوس را در پیش گرفت و پس از طی ۷۰ کیلومتر، وارد جاده «کهنه‌ده» شد. بعد از حدود ۴ کیلومتر، در کنار روستا، یک دو راهی قرار دارد که مسیر دستیابی به غار یخ مراد را نشان می‎دهد. برای رسیدن به غار یخ مراد از جاده ماشین‎رو حدود یک ساعت و نیم کوهنوردی سبک در پیش خواهید داشت.

سایر مطالب
  • باغ لاله ‎های گچسر
    باغ لاله ‎های گچسر

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.