غار علیصدر

غار علیصدر

همدان

غار علیصدر

33
Few Clouds

غار علي صدر به عنوان يکي از عجايب طبيعي دنيا، جايگاه ممتازي در ميان جاذبه‌هاي طبيعت‌گردي استان همدان به خود اختصاص داده است.شواهد حاكي از آن است كه اين غار پناهگاه انسان هاي اوليه بوده است. غار علیصدر تنها غار تالابی ایران یکی از بزرگ­ترین و طولانی­ ترین غارهای آبی جهان است که شکل­ گیری آن به دوره­ ی ژوراسیک (دوره ی دوم زمین شناسی190-136 میلیون سال پیش) مربوط می­ شود. این غار در روستای علیصدر استان همدان قرار دارد.

این غار شگفت انگیز در ارتفاع 1980 متر از سطح دریا یکی از عجایب طبیعی جهان درکوه های زاگرس است. بخش­ های ورودی این غارِ بی­ نظیر در دوره ی صفویان مورد استفاده مردمان قرار داشت. غارعلیصدر در سال­های 42-1341 توسط گروهی از کوه­نوردان و غارنوردان همدان شناسایی و در سال 1352 دهانه و ورودی غار به قطر 50 سانتی متر تعریض شد.

استفاده عمومي از اين غار از سال 1354 مطرح شد. در آن زمان اهالي روستا مسافران را با چراغ دستي، قايق و پارو به ديدن قسمتهاي ابتدايي غار مي‌بردند.. محوطه ی غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد و از مجموعه ی آب­های روان در غار دریاچه ی بزرگی درون غار به وجود آمده که نفوذ به ژرفای آن تنها با قایق میسر است. آب دریاچه زلال است ولی به علت وجود املاح آهکی فراوان در آب غیر قابل شرب است. سقف غار که در بعضی قسمت ها تا حدود 10 متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در بعضی قسمت­ها مخلوط با عناصر دیگر است. این رسوبات به صور مختلف در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد با اشکال متنوع و جذاب به وفور دیده می­ شود.عمق آب از نيم متر تا 14 متر متغير است. مردم روستاي عليصدر و روستاهاي اطراف از قديم الايام به وجود آن پي برده و از آب آن بهره برداري مي‌کرده اند. 

منظره ی داخل غار بسیار بدیع و هوای آن در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. اقداماتی برای افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی و نیز مسیرهای خشکی صورت گرفته که مناظر جدید و زیبایی را به تجربه ی بازدید از غار افزوده است. 

غار علي صدر از بسياري جهات به خصوص از جهت وجود گذرگاههاي ممتد آبي و درياچه‌هاي وسيع قابل قايقراني که در سرتاسر غار گسترده شده اند، يکي از زيباترين جلوه‌هاي طبيعي ايران و جهان و پديده اي منحصر به فرد در نوع خود مي‌باشد. آب درياچه غار بدون رنگ و بو مي‌باشد و هيچ گونه حيات جانوري در آن وجود ندارد. بازديد از محوطه وسيع هزار قنديل، قنديل بزرگ و جزاير سوم و چهارم درون غار به همراه پياده روي، غارنوردي و قايق راني و استفاده از امكانات تفريحي، خريد از بازارچه و ديدار از نمايشگاه صنايع دستي از جمله برنامه‌هاي ديدار از غار عليصدر است. 


افزودن دیدگاه جدید