رفتن به محتوای اصلی
غار علیصدر

غار علیصدر

همدان

غار علیصدر

32
آسمان صاف

آسمان صاف

15°c

19%

06:10

17:10

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران یکی از بزرگ­ترین و طولانی­ ترین غارهای آبی جهان است که شکل­ گیری آن به دوره­ ی ژوراسیک (دوره ی دوم زمین شناسی190-136 میلیون سال پیش) مربوط می­ شود. این غار در روستای علیصدر استان همدان قرار دارد.

این غار شگفت انگیز در ارتفاع 1980 متر از سطح دریا یکی از عجایب طبیعی جهان درکوه های زاگرس است. بخش­ های ورودی این غارِ بی­ نظیر در دوره ی صفویان مورد استفاده مردمان قرار داشت. غارعلیصدر در سال­های 42-1341 توسط گروهی از کوه­نوردان و غارنوردان همدان شناسایی و در سال 1352 دهانه و ورودی غار به قطر 50 سانتی متر تعریض شد.

از سال 1354 نیز استفاده ی عمومی از غار علیصدر آغاز گردید. محوطه ی غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد و از مجموعه ی آب­های روان در غار دریاچه ی بزرگی درون غار به وجود آمده که نفوذ به ژرفای آن تنها با قایق میسر است. آب دریاچه زلال است ولی به علت وجود املاح آهکی فراوان در آب غیر قابل شرب است. سقف غار که در بعضی قسمت ها تا حدود 10 متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در بعضی قسمت­ها مخلوط با عناصر دیگر است. این رسوبات به صور مختلف در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد با اشکال متنوع و جذاب به وفور دیده می­ شود.

منظره ی داخل غار بسیار بدیع و هوای آن در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. اقداماتی برای افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی و نیز مسیرهای خشکی صورت گرفته که مناظر جدید و زیبایی را به تجربه ی بازدید از غار افزوده است. در اطراف غار امکانات اقامتی، سیاحتی و تفریحی جهت استفاده ی گردشگران وجود دارد و همچنین امکان کوهنوردی نیز در این منطقه فراهم گردیده است.

سایر مطالب
  • موزه هگمتانه
    موزه هگمتانه
  • آرامگاه ابوعلی سینا
    آرامگاه ابوعلی سینا

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.