غار علیصدر

غار علیصدر

غار علیصدر تنها غار تالابی ایران یکی از بزرگ­ترین و طولانی­ ترین غارهای آبی جهان است که شکل­ گیری آن به دوره­ ی ژوراسیک (دوره ی دوم زمین شناسی190-136 میلیون سال پیش) مربوط می­ شود.

این غار شگفت انگیز در ارتفاع 1980 متر از سطح دریا یکی از عجایب طبیعی جهان درکوه های زاگرس است. بخش­ های ورودی این غارِ بی­ نظیر در دوره ی صفویان مورد استفاده مردمان قرار داشت. غارعلیصدر در سال­های 42-1341 توسط گروهی از کوه­نوردان و غارنوردان همدان شناسایی و در سال 1352 دهانه و ورودی غار به قطر 50 سانتی متر تعریض شد.

از سال 1354 نیز استفاده ی عمومی از غار علیصدر آغاز گردید. محوطه ی غار دالان های پیچ در پیچ و دهلیزهای متعددی دارد و از مجموعه ی آب­های روان در غار دریاچه ی بزرگی درون غار به وجود آمده که نفوذ به ژرفای آن تنها با قایق میسر است. آب دریاچه زلال است ولی به علت وجود املاح آهکی فراوان در آب غیر قابل شرب است. سقف غار که در بعضی قسمت ها تا حدود 10 متر از سطح آب ارتفاع دارد پوشیده از کربنات کلسیم خالص و در بعضی قسمت­ها مخلوط با عناصر دیگر است. این رسوبات به صور مختلف در کف غار و در جاهایی که آب وجود ندارد با اشکال متنوع و جذاب به وفور دیده می­ شود.

منظره ی داخل غار بسیار بدیع و هوای آن در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. اقداماتی برای افزایش طول مسیر آبی برای قایقرانی و نیز مسیرهای خشکی صورت گرفته که مناظر جدید و زیبایی را به تجربه ی بازدید از غار افزوده است. در اطراف غار امکانات اقامتی، سیاحتی و تفریحی جهت استفاده ی گردشگران وجود دارد و همچنین امکان کوهنوردی نیز در این منطقه فراهم گردیده است.

استان همدان، شهرستان کبودرآهنگ، روستای علیصدر
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.