رفتن به محتوای اصلی
غار زینگان

غار زینگان

مهران

غار زینگان

23

غار طبيعی زينگان در نزدیکی شهر مهران، در میان دشتی وسیع در نزدیکی روستای صالح آباد، از توابع شهرستان گرمسيری مهران قرار دارد. این غار به دلیل هوای خنک و مطبوعی دارد و از همین روست که به «غار بهشت» هم معروف است. بسیاری از طبیعت‎گردان حرفهای بر این باورند که این پدیده زمین‎شناختی نه یک غار بلکه یک تنگه به حساب می‎آید. چرا که ابتدا و انتهای آن باز است و شباهتی به آن‎چه از غارها در ذهن داریم ندارد.

با این‎که صالح آباد و به طور کلی منطقه مهران دارای آب و هوای گرم و خشک هستند، اما فضای داخل غار رطوبت بسیار بالاست و به همین سبب پوشش گیاهی مناطق مرطوب و بارانی را می‎توان در آن دید. وجود آب فراوان و همچنین دهلیزها و قنديلهاي متعدد، جنگلی طبیعی را در میانه دشت پدید آورده است که گیاهانی از جمله سرخس‎ها، جلبک‎ها و گلسنگ‎ها را میتوان در آن دید. نکته جالب‎تر این است که هوای بیرون و درون غار بیش از 20 درجه سانتیگراد با هم اختلاف دارند. با این حال بهترین زمان برای بازدید از غار زینگان، بهار و تابستان است.

پیمایش مسیر درون تنگه بسیارجذاب و هیجان‎انگیز است. گفته می‎شود از ابتدا تا انتهای تنگه مسافتی حدود 6 کیلومتری پیش روی گردشگران قرار دارد. در تمام طول مسیر آب جاری است و برای گذر از برخی قسمت‎ها باید از این آب گذشت. در برخی بخش‎ها نیز آب به واسطه تنگ شدن مسیر بیشتر بالا میآید و عبور را دشوارتر و صد البته هیجان‎انگیزتر می‎کند. در مسیر حرکت در مسیر غار، دو آبشار هم به چشم خواهد خورد که برای ادامه مسیر باید از آنها گذشت.  

برای رسیدن به این غار شگفت‎انگیز اما ناشناخته که در 10 کیلومتری بخش «صالح آباد» قرار دارد، باید از شهر ایلام، مسافتی حدود 50 کیلومتر به سمت غرب حرکت کرد. در نزدیکی امامزاده صالح‎آباد تابلویی قرار دارد که مسیر غار را نشان میدهد.  

از روستای صالح آباد تا ورودی تنگ زینگان حدود 5 کیلومتر جاده خاکی در پیش است. جاده‎ای که پس از حدود 40 دقیقه، به غار زینگان می‎رسد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.