رفتن به محتوای اصلی
غار زینگان

غار زینگان

مهران

غار زینگان

23
آسمان صاف

آسمان صاف

36°c

10%

07:09

19:09

غار طبيعی زينگان در نزدیکی شهر مهران، در میان دشتی وسیع در نزدیکی روستای صالح آباد، از توابع شهرستان گرمسيری مهران قرار دارد. این غار به دلیل هوای خنک و مطبوعی دارد و از همین روست که به «غار بهشت» هم معروف است. بسیاری از طبیعت‎گردان حرفهای بر این باورند که این پدیده زمین‎شناختی نه یک غار بلکه یک تنگه به حساب می‎آید. چرا که ابتدا و انتهای آن باز است و شباهتی به آن‎چه از غارها در ذهن داریم ندارد.

با این‎که صالح آباد و به طور کلی منطقه مهران دارای آب و هوای گرم و خشک هستند، اما فضای داخل غار رطوبت بسیار بالاست و به همین سبب پوشش گیاهی مناطق مرطوب و بارانی را می‎توان در آن دید. وجود آب فراوان و همچنین دهلیزها و قنديلهاي متعدد، جنگلی طبیعی را در میانه دشت پدید آورده است که گیاهانی از جمله سرخس‎ها، جلبک‎ها و گلسنگ‎ها را میتوان در آن دید. نکته جالب‎تر این است که هوای بیرون و درون غار بیش از 20 درجه سانتیگراد با هم اختلاف دارند. با این حال بهترین زمان برای بازدید از غار زینگان، بهار و تابستان است.

پیمایش مسیر درون تنگه بسیارجذاب و هیجان‎انگیز است. گفته می‎شود از ابتدا تا انتهای تنگه مسافتی حدود 6 کیلومتری پیش روی گردشگران قرار دارد. در تمام طول مسیر آب جاری است و برای گذر از برخی قسمت‎ها باید از این آب گذشت. در برخی بخش‎ها نیز آب به واسطه تنگ شدن مسیر بیشتر بالا میآید و عبور را دشوارتر و صد البته هیجان‎انگیزتر می‎کند. در مسیر حرکت در مسیر غار، دو آبشار هم به چشم خواهد خورد که برای ادامه مسیر باید از آنها گذشت.  

برای رسیدن به این غار شگفت‎انگیز اما ناشناخته که در 10 کیلومتری بخش «صالح آباد» قرار دارد، باید از شهر ایلام، مسافتی حدود 50 کیلومتر به سمت غرب حرکت کرد. در نزدیکی امامزاده صالح‎آباد تابلویی قرار دارد که مسیر غار را نشان میدهد.  

از روستای صالح آباد تا ورودی تنگ زینگان حدود 5 کیلومتر جاده خاکی در پیش است. جاده‎ای که پس از حدود 40 دقیقه، به غار زینگان می‎رسد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.