رفتن به محتوای اصلی
غار دربند

غار دربند

غار دربند

14
پوشیده از ابر

پوشیده از ابر

8°c

60%

06:10

17:10

غار دربند در زمره بزرگ ترین غارهای آهکی ایران، در ۲ کیلومتری شمال منطقه دربند در شهرستان «مهدیشهر» قرار دارد.

این غار را می‎توان در دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز و در ارتفاعات دربند، در دامنه کوه «لهرد» یافت. غاری که در گذشته محل سکونت انسان نیز بوده است.

غار دربند با طولی نزدیک به ۱۱۴ متر، در ارتفاع دو هزار متری از سطح آب‎های آزاد قرار دارد. جالب است بدانید ارتفاع دهانه از پای کوه ۳۰۰ متر و عریض‌ترین قسمت آن ۳۶ متر است. 

افسانهها و داستانهای بسیاری درخصوص طول غار، کشف آثار قدیمی و نوع تشکیل غار در بین بومیان منطقه رواج دارد. از جمله آثار به دست آمده این غار می‎توان به تکههای شکسته ظروف سفالین اشاره کرد که قدمت قدیمیترین آنها را تا هزاره اول میلادی هم تخمین زده‌‎اند.

این غار با چکیدههای عظیم شناخته می‎شود که با شکلی منظم با ارتفاع‎هایی بین 4 تا 14 متر متغیر است. اما بلندترین این چکیده‎ها را با ارتفاع بیش از 14 متر می‎توان در فاصله 70 کیلومتری از ورودی غار دید.

برای رسیدن به غار دربند بعد از عبور از مهدیشهر و سپری کردن حدود دو کیلومتر به سمت شهمیرزاد در سمت چپ جاده به سمت شمال، تابلوی راهنمایی مسافران را تا این غار تاریخی راهنمایی میکند.

با عبور از جادهای خاکی که به سمت شمال و در دامنه کوه پیش می‎رود، پلکانی وجود دارد که تا دهانه غار پیش می‎رود. در ابتدا دالان ورودی است که 14 متر طول دارد و سپس به درب ورودی می رسید. فاصله انتهای غار از درب حدود 100 متر و عرض آن هفت تا 30 متر و ارتفاع آن از دو تا 25 متر متغیر است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.