رفتن به محتوای اصلی
غارهای کمربند و هوتو بهشهر

غارهای کمربند و هوتو بهشهر

بهشهر

غارهای کمربند و هوتو بهشهر

14
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

21°c

83%

06:10

17:10

در دوران پیش از تاریخ، انسان‎ها برای در امان ماندن از باد و باران و حمله حیوانات وحشی، درون غارها پناه می‎گرفتند. غاری که در حکم خانه و کاشانه آن‎ها بود. یکی از سکونت‎گاه‎های انسان پیش از تاریخ، در هشت کیلومتری شهرستان بهشهر، در دو غار به نام‎های «کمربند» و «هوتو» که به فاصله چند ده متری از یکدیگر قرار دارند، یافت شده است.

در سال 1330 خورشیدی، گروهی از باستان‌شناسان از دانشگاه پِنسیلوانیای آمریکا به سرپرستی «کارلتون اِستَنلی» عازم مازندران شدند. هدف آن‎ها کشف اسکلت و اشیای به جای مانده از عصر سنگ یا پارینه‎سنگی بود. یعنی زمانی که انسان‎ها به وسیله سنگ برای خود ابزار می‎ساختند. اما چیزی که آن‎ها در این غارها یافتند باورکردنی نبود. سه اسکلت از یک مرد و دو زن!

موضوعی که توجه این باستان‌شناسان را به خود جلب کرد، شباهت زیاد جمجمه این افراد با انسان‎های امروزی است. با آزمایش کربنِ 14، سن این اسکلت‎ها به حدود 9000 سال پیش از میلاد مربوط می‎شد. کربنِ 14، نوعی از آزمایش‎های باستان‎شناسی است که به وسیله پرتوهای رادیوکربن، قدمت اشیا و بقایای انسانی را تخمین می‎زنند. برای باستان‌شناسان، شباهت جمجمه انسانی با چنین قدمتی، به استخوان‌بندی انسان‎های عصر ما بسیار جالب توجه بود. همین موضوع خیلی زود باعث شهرت جهانی غارهای کمربند و هوتو شد.

باستان‌شناسان معمولاً هنگام حفاری یک مجموعه باستانی با لایه‎های گوناگون تاریخی مواجه میشوند. این یعنی هر تمدنی، بر روی تمدن دیگر ساخته شده و اشیای مربوط به هر دوره تاریخی، در زیر لایه‎های جدیدتر مدفون شده‎اند. باستان‌شناسان غار کمربند و هوتو نیز به لایه‎های گوناگون تاریخی برخورد کردند. لایه‎هایی که در طی سالیان دراز، بر روی یکدیگر تشکیل شده‎اند.

از لایه‎های گوناگون این دو غار، علاوه بر ابزار سنگی و اسکلت‎ها، تکه‎های سفال نیز یافت شده است. تنها از حفاری غار کمربند 174 قطعه سفال یافت شد که قدمت آن‎ها را دوره نوسنگی تخمین زده‎اند. نوسنگی دوره‎ مهمی از تاریخ تمدن بشری است که انسان، آغاز به کشاورزی و اهلی کردن دام کرد.

غار کمربند یک ورودی تاقی شکل دارد. اما غار هوتو دارای دو ورودی است که یکی بالای دیگری کنده شده است. در سقف این غار هم حفره‎ای به منظور ورود و خروج هوا به داخل غار قرار دارد. جالب است بدانید که صحنه‎هایی از فیلم سینمایی «افعی» با بازی جمشید هاشم‎پور در این غار فیلمبرداری شده است.

اگر دوست دارید به خانه انسان‎های ماقبل تاریخ سری بزنید و مهمان آن‎ها شوید، باید از بهشهر به سمت غرب، یعنی رستم‎کُلا بروید. می‎توانید از بهشهر، جاده اصلی به سمت نکا و ساری را در پیش بگیرید و یا از طریق بلوار هاشمی‎نژاد بهشهر، خود را به نزدیکی بیمارستان شهدا برسانید. پس از بیمارستان، خروجی جاده به سمت روستای «تُروجَن» یا شهیدآباد را در پیش بگیرید تا به محوطه غارهای کمربند و هوتو برسید.

سایر مطالب
 • مجموعه باغ های عباس آباد بهشهر
  مجموعه باغ های عباس آباد بهشهر
 • تالاب میانکاله
  تالاب میانکاله
 • گوهر تپه
  گوهر تپه
 • گورستان سفید چاه
  گورستان سفید چاه

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.