رفتن به محتوای اصلی

شهرک غزالی

24
آسمان صاف

آسمان صاف

32°c

12%

05:09

18:09

دوست دارید در تهران دهه سی یا چهل قدم بزنید، در گراند هتل ناظر مهمانی‌های ستارگان دوران پهلوی باشید، از شانزلیزه خرید کنید و در سینما تابان آخرین فیلم‌های هالیوود را به تماشا بنشینید؟ باید بگویم رویای شما چندان دور از دسترس نیست؛ کافی است به غرب تهران بروید شهرک غزالی مانند یک ماشن زمان جادویی شما را به سال‌های حکومت رضاخان و تهران قدیم پرتاب می‌کند. 

این شهرک به طراحی جانی کورتینا و مدیریت محمد مهدی دادگو و به کوشش و تحقیق مرحوم علی حاتمی در سال 1358 به بهره‌برداری رسید، اما تاریخ رسمی افتتاح آن به سال 1373 مربوط می‌شود. شهرک غزالی که در ابتدا به بهانه سریال هزار دستان ساخته شده بود به مرور بزرگ‌تر شد تا جاییکه امروز ردپای آن را در اکثر سریال‌های تاریخی ایران می‌توانید ببینید. فیلم‌هایی مانند هزار دستان، مریم مقدس، مادر، دلشدگان، شهر آشوب، در چشم باد، کیف انگلیسی، امام علی(ع)، کلاه پهلوی، شهرزاد و بسیاری دیگر از فیلم‌های فاخر در شهرک سینمایی غزالی فیلمبرداری شده‌اند. از مکان‌های دیگر این شهرک می‌توان به میدان توپخانه، ساختمان شهرداری، گراند هتل، اکباتان و کافه پارس نام برد. جز آنکه شهرک غزالی برای شما صحنه‌ فیلم‌هایی که تماشا کردید را تداعی می‌کند، دست شما را می‌گیرد و به صفحه‌ای از تاریخ پرت می‌کند. برای مثال خیابان لاله زاری که در تهران قدیم از آن با عنوان شانزلیزه تهران یاد می‌شد به خوبی بازسازی شده است. در لاله زار یک ماشین دودی قرار دارد که خراب است، اما می‌توانید در آن بنشینید و تهران قدیم را نظاره کنید. علاوه بر خیابان‌های معروف تهران قدیم، مرحوم علی حاتمی برای فیلمبرداری فیلم تختی محله خانی آباد را با همان سبک و سیاق بازسازی کرده است. سطح فرش شده شهرک دقیقا مانند تهران سال‌های 1315 تا 1320 است که پیاده‌روی در چنین فضایی بسیار وسوسه کننده است. غزالی علاوه بر بناهای بازسازی شده پر است از چهره و شخصیت‌هایی که واقعی نیستند. غرفه‌هایی که لباس بازیگران فیلم‌های تاریخی در آن قرار دارد و شما با سر زدن به غرفه‌های شهرک با پرداخت مبلغی، به سلیقه خود لباسی را انتخاب کنید و پس از پوشیدن در شهرک، می‌توانید با تمام لوکیشن‌ها عکس بگیرید. مثلا می‌توانید لباس مریم مقدس را بپوشید یا در نقش شهرزاد رو به روی کافه نادری عکس بگیرید و منتظر فرهادتان باشید.  

شهرک غزالی در غرب تهران یعنی در بزرگراه شهید لشگری قرار دارد. اگر در تهران هستید به میدان آزادی بیایید. در مسیر جاده مخصوص کرج یا همان شهید لشگری برانید. وقتی به کیلومتر 15 جاده مخصوص رسیدید، بعد از کارخانه خودروسازی سایپا وارد خیابان پنجاه و پنجم شوید. البته اگر تصمیم ندارید با ماشین شخصی خود از این شهرک بازدید کنید، می‌توانید از آزادی سوار تاکسی‌های جاده مخصوص شوید و به راحتی به شهرک غزالی برسید. همچنین اتوبوس‌ها و ون‌های کرج، شهر قدس، شهریار نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

امکانات پذیرایی مانند گراند هتل و سفره‌ خانه سنتی در شهرک غزالی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. همچنین امکان عکاسی در آتلیه تهران قدیم و کالسکه سواری وجود دارد. پارکینگ اختصاصی هم برای پارک ماشین‌های شخصی بازدیدکنندگان وجود دارد. گفتنی است مجموعه شهرک غزالی برای گروه‌های بالای 10 نفر راهنما در نظر می‌گیرد که ویژگی‌های تمام بناها و جاذبه‌ها را به بازدیدکنندگان توضیح دهد.

در زمان گشت و گذار در کوچه پس کوچه‌ها، به ویژه زمانی که وارد اماکن می‌شوید، مراقب باشید و به هر سازه‌ای اعتماد نکنید. برخی از بناهایی که در این شهرک می‌بینید کاملا دکور بوده و ممکن است تخریب شود، به هیچ عنوان به کودکان اجازه ندهید به تنهایی وارد یک ساختمان شوند؛ به دلیل فرسودگی بعضی از سازه‌ها نیز خطرناک هستند. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.