سوباتان

سوباتان

منطقه ی ییلاقی سوباتان یکی از زیباترین مناطق ایران است که از طبیعت و آب و هوای فوق العاده ای برخوردار است. با توجه به شرایط آب و هوایی استان گیلان که مرطوب ترین استان ایران به شمار می رود و دمای آن به ندرت به کمتر از یک درجه بالای صفر می رسد، در ارتفاعات سوباتان (1900 تا 2500 متر ارتفاع از سطح دریا) در تابستان نیز لکه هایی از برف مشاهده می شود. مردم این منطقه تنها در فصل بهار، تابستان و قسمتی از پاییز در منطقه ی سوباتان ساکن هستند و اواخر پاییز به جنگل های دامنه ی البرز و سواحل خزر (لیسار) کوچ می کنند و فقط سه خانوار در روستای ییلاقی هونی یش باقی می ماند. علیرغم تغییرات بافت سنتی در مرکز سوباتان، همچنان خانوارهای دامدار و عشایر به صورت سنتی و با حفظ فرهنگ بومی در سیاه چادرها و خانه های کاهگلی در روستاهای اطراف سوباتان سکونت دارند.

از نقاط زیبای گردشگری در سوباتان می توان به این موارد اشاره کرد: آبشار ورزان، آبشار ماهار، دریاچه ی زیبای نئور، مناطق ساری داش- هاچا داش- مجمع داش، پارک طبیعی و جنگلی آلچالق، منطقه ی باستانی غار گنج خانه، بازارچه ی سنتی، نمایشگاه مردم شناسی عشایری، چشمه ی باتمان بلاق میانِ سوباتان و آسبومار، گودال های سنگی واقع در غرب کاندی کِت، زمین اسب دوانی که منطقه ای نسبتاً هموار و مشرف به سوباتان و در نزدیکی بیده پشت است، سرچشمه ی اصلی قنات سلسال که سر از قلعه سلسال لیسار درمی آورد و منطقه ی کاندی کِت در ساری بلاغ. در سوباتان مراکز اقامتی وجود ندارد و اکثر مردم سوباتان در خانه های خود پذیرای مسافران منطقه هستند.

استان گیلان، شهرستان تالش، از توابع بخش کرگانرود، دهستان لیسار
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.