سرو هرزویل

سرو هرزویل

سرو هرزویل، درخت سروی عظیم و بسیار کهن است که قدمت آن را بین هزار تا سه هزار سال تخمین زده‎اند. ارتفاع این اثر طبیعی منحصربه‎فرد، حدود ۳۰ متر است و نزدیک به ۴ متر قطر دارد.

وجه تسمیه هرزویل به روستایی به همین نام برمی‎گردد. مردم روستا نیز این سرو را مقدس می‎شمارند و آن را نظرکرده می‎دانند. درختی که سال‎های سال است در سرزمینشان ریشه دوانده و تبدیل به چشم‎اندازی طبیعی و دائمی برای اهالی هرزویل شده است.

  نام سرو هرزویل در دهه ۱۲۵۰ خورشیدی، در سفرنامه ناصرالدین شاه به فرنگ به چشم می‎خورد. یعنی همان هنگام که ناصرالدین‎شاه می‎نویسد که: «در سایه این درخت غول پیکر عصرانه خوردیم و موزیکانت‌ها که در لای شاخ و برگ درخت مخفی شده بودند نغمات دلپذیر نواختند و ما تعجب کردیم.»

روستای هرزویل در محدوده شهر منجیل و در استان گیلان قرار دارد و در سال ۱۳۶۶ به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. این سرو امروزه تحت حفاظت محیط زیست نیز قرار دارد.

محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.