ساحل درک

ساحل درک

کنارک

ساحل درک

23
Few Clouds

روستای درک و ساحل مجاور آن، همان جایی است که آب دریا با شن‎های کویری برخورد می‎کند. وجود نخلستان‎ها و شن با پس‎زمینه دریا، مسافران بسیاری را به این ساحل در منتهی‎الیه جنوب شرقی ایران می‎کشاند.

روستای درک زرآباد در استان سیستان و بلوچستان و در نزدیکی سواحل مکران قرار دارد. این ساحل از توابع شهرستان کنارک به شمار می‎رود و در فاصله ۱۷۰ کیلومتری غرب چابهار و ۱۲۰ کیلومتری کنارک واقع است. روستای درک نیز در جاده ترانزیتی بندرکنارک به بندرجاسک قرار دارد و نزدیک‎‎ترین نقطه استان سیستان و بلوچستان به تنگه هرمز به شمار می‎رود.

درک نزد مردم بلوچ به معنی سکونت در کنار دره تلقی می‎شود. ساحل بکر درک، چهار شکل از انواع ساحل را در خود جای داده است. ساحل صخرهای، ساحل ماسهای، ساحل شنی و ساحل مرجانی که در فاصله نزدیک به هم قرار گرفتهاند.

یکی از شگفتی‎های این جاذبه گردشگری، وجود چاههایی با آب شیرین و زلال در روستای درک است که قرارگیری آن‎ها در نزدیکی دریا و آب شور آن جالب توجه است. انواع درختان گرمسیری در گوشه و کنار به چشم می‎خورند که از آب همین چاه‎ها آبیاری می‎شوند.

روستای درک مقصدی برای گردشگری سلامت هم به حساب می‎آید. رمل‎های سفید که زیر آفتاب ساحل گرم میشوند، برای بهبود دردهای عضلانی و استخوانی بسیار مفیدند. از همین روست که گردشگران زیادی با طلوع آفتاب به سمت این رمل‎ها رفته و با قرار دادن دست و پای خود زیر شنها، دردهای خود را بهبود می‎بخشند.

مردم درک بلوچ هستند. لباس رایج در میان مردان روستا لباسهای سفید و شلوارهای لیفهدار است. زنان نیز با لباسهای فوقالعاده زیبای سوزندوزی شده رنگارنگ در زیر آفتاب ساحل زندگی می‎کنند.

شغل بیشتر اهالی ماهیگیری است. اما به لطف چاه‎های آب شیرین کشاورزی نیز در روستای درک رواج دارد. مهمان‎نوازی اهالی روستا زبانزد گردشگرانی است که حداقل یک شب در آن‎جا اقامت کرده‎اند و از سفره بلوچی با غذاهای پرادویه آن بهره برده‎اند.

روستای درک 405 نفر جمعیت دارد و 104 خانوار در این روستا زندگی میکنند.


افزودن دیدگاه جدید