رفتن به محتوای اصلی
 زیستگاه حیات وحش شيروان دره‌سي

زیستگاه حیات وحش شيروان دره‌سي

مشکین شهر

زیستگاه حیات وحش شيروان دره‌سي

0

 زیستگاه حیات وحش دره‌سي (دره‌شيروان) يكي از يازده زيستگاه حيوانات وحشي است كه در منطقه سبلان واقع شده است، شيروان دره‌سي حدوداً در 20 كيلومتري جنوب‌شرقي مشكين‌شهر قرار دارد، ارتفاع آن از سطح دريا 2200 متر و مساحت آنرا 75 كيلومتر مربع تخمين زده‌اند. شيروان دره‌سي دره عميق و عريضي است كه بريدگي‌هاي ديواره‌هاي صخره‌اي، چشم‌انداز ويژه‌اي به اين منطقه بخشيده است و سنگ‌ها در آن به صورت تنديس‌هايي ديده مي‌شوند كه انسان فكر مي‌كند هركدام به دست هنرمندي با ذوق تراشيده شده است.
اين دره از قسمت جنوب به دامنه شمالي سبلان (هرم) از شرق به جاده خاكي لاهرود- شابيل، از غرب به هوشنگ ميداني و از شمال به زمين‌هاي قلچقلو منتهي مي‌شود.
شيروان دره‌سي با ويژگي‌هاي خاصي كه دارد هر بيننده را به شگفتي مي‌اندازد، فرسايش صخره‌ها و نماي زيباي سنگ‌ها، انسان را متوجه خالقي مي‌سازد كه اين خلقت عظيم را در طبيعت قرار داده است.اين زيستگاه محل زندگي دائمي وحوش متعددي چون كل و بز، خوك، روباه، گرگ، قوچ و ميش ارمني، خرس قهوه‌اي، كبك، كبك قهوه‌هاي، قمري و تعدادي پرندگان مهاجر مي‌باشد.
شيروان دره‌سي همه ساله پذيراي مهماناني است كه به طبيعت و سبلان و نشانه‌هاي پروردگار علاقمندند. اين دره با ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد خود همه ساله محققين و سياحان زيادي را به خود جذب مي‌نمايد.
شيروان دره‌سي بر اثر فعاليت انفجاري آتشفشان سبلان به همراه دره‌هاي موئيل و قوتورسويي ‌سواري و تيراندازي است و شايد در دوره ارشك يا دوره اشكانيان نيز همين جريانات بوده است احتمالاً به اين دليل نام اشك مياني بر آن نهاده شده است.
وجود قبور زياد و ارزشمند در منطقه مؤيد گفته‌هاي فوق است كه البته اين قبور متأسفانه از دسترس چپاولگران در امان نمانده است. در اين منطقه نيز پرندگان و حيوانات وحشي زيادي از قبيل كبك، كبك دري، قوچ و ميش ارمني و غيره وجود دارند.
اين ميدان علاوه بر زيستگاه در محدوده ميراث فرهنگي شهرستان نيز به شمار مي‌رود و به دليل موقعيت خاص خود و آب و هواي مساعد و نزديكي به سبلان و آبگرم شابيل در نظر سياحان و جهانگردان حائز اهميت مي‌باشد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.