زورخانه نیروی یزدان

زورخانه نیروی یزدان

زورخانه مکانی برای ورزشی باستانی و مردانه در ایران است که آداب و قوانین خاص خود را دارد و بیشتر در كوچه پس‌كوچه های شهر ساخته می ‌شده است. در ورودی زورخانه کوچک تر از درهای معمولی است تا افراد با حالت خضوع از آن عبور کنند.

سقف زورخانه بلند و گنبدى شکل، شبیه معابد و مساجد است. گود زورخانه که محل اجرای حرکات ورزشى زورخانه اى است به شکل هشت ضلعى و پایین‌ تر از سطح کف سالن زورخانه قرار دارد. در فضای اطراف گود مکان هایی جهت تماشای افراد و جایگاهى مخصوص برای وسایل و ابزار ورزشی در نظر گرفته شده است. سَردَم نیز محلی منزه و قابل احترام است که مُرشد در آن، با تسلط به فضای گود، رسم تشریفات و آداب زورخانه ای را بیان می کند. در گود زورخانه نه فقط آداب جنگ و دفاع  و زورآزمایی بلکه آداب پهلوانی و اخلاق را نیز می‌ آموزند.

زورخانه نیروی یزدان از زورخانه های قدیمی با بیش از 100 سال قدمت است که اخیراً مورد بازسازی قرار گرفته است. مؤسس این زورخانه مرحوم مرشد علی قدرخان بوده و اکنون سیروس قدرخان مسئولیت اداره آن را بر عهده دارد. این زورخانه به دلیل فرسودگی شرایط مناسبی نداشت و پس از دو سال تعطیلی به کلی احیا شده است. در این زورخانه‌ بزرگانی نظیر جهان‌ پهلوان تختی رفت و آمد داشتند. آیین ‌های پهلوانی و زورخانه‌ای ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. 


 

استان تهران، شهر تهران
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.