رفتن به محتوای اصلی
ریگ یلان

ریگ یلان

ریگ یلان

16
آسمان صاف

آسمان صاف

12°c

31%

05:10

16:10

کویر لوت یکی از باعظمت‌ترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی کشورمان است. منطقه‌ای گسترده که به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. کویر لوت مجموعه‌ای از نقاط دیدنی را در خود جای داده است؛ از کلوت‌ها و نبکاها گرفته تا گندم بریان و تنگ رطیل اما بدون شک ریگ یَلان یا بزرگ ریگ یکی از باشکوه‌ترین آن‌هاست.

ریگ یلان مجموعه‌ی از تپه‌های شنی بسیار مرتفع است که در محدوده شرق استان کرمان، شمال غربی استان سیستان و بلوچستان و جنوب استان خراسان جنوبی واقع شده است. این منطقه از شمال تا جنوب حدود ۱۵۰ کیلومتر و از شرق تا غرب حدود ۷۰ کیلومتر گسترده شده است. ارتفاع ریگ یلان در حاشیه غربی حدود ۵۵۰ متر و در قسمت‌های شرقی حدود ۸۳۰ متر است.

برخلاف تصور عمومی، ریگ یلان خالی از پوشش گیاهی نیست و گونه‌های گیاهی متنوعی به صورت پراکنده‌ در برخی از نقاط آن قابل مشاهده است. جالب این جاست که گونه‌های جانوری مختلفی نیز در این منطقه از کویر لوت زندگی می‌کنند. گونه‌هایی هم‌چون گربه شنی و انواع خزندگان و نیز پرندگانی مانند

 زاغی و پرندگان شکاری هم‌چون کَرکَس در ریگ یلان مشاهده شده‌ است.

سفر به ریگ یلان با توجه به وسعت منطقه و نبود هیچ شهر و روستایی در میان آن نیازمند همراهی با گروهی حرفه‌ای و آشنا با منطقه است. تنها راه بازدید از این منطقه نیز، استفاده از شتر یا خودروهای شاسی بلند مجهز است. برای سفر به آن باید مواد غذایی، آب، بنزین و به طور کلی تمام مایجتاج سفر را -به مقدار کافی- به همراه برد. بدون شک نظاره‌ی عظمت و شکوه کویر لوت و ریگ یلان ارزش سختی‌های سفر به این منطقه را دارد.

بهترین زمان برای سفر به کویر لوت و ریگ یلان فصل پاییز و زمستان است. در فصل تابستان بیابان لوت نه تنها جزء گرم‌ترین نقاط ایران است بلکه بر اساس داده‌های ماهواره‌های ناسا، این منطقه یکی از گرم‌ترین نقاط ثبت‌شده در کره زمین محسوب می‌شود.

هر چند که ریگ یلان منطقه‌ای کویری و پست است اما شب‌های سردی دارد. بنابراین به همراه داشتن لباس گرم و کیسه خواب از ضروریات سفر است. تنها راه اقامت در این منطقه کمپینگ است و قطعا سفری ماجراجویانه محسوب می‌شود.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.