ریگ جن

ریگ جن

سمنان

ریگ جن

30
Few Clouds

کویرها و بیابان‌های زیادی در ایران وجود دارند که هر کدام قصه‌های خود را دارند. ریگ جِن اما شاید رمزآلودترین کویر ایران باشد که می‌تواند تجربه‌ی سفری هیجان‌انگیز را برای شما به ارمغان بیاورد.

ریگ جن منطقه‌ای کویری در جنوب سمنان و جنوب غرب دشت کویر است و در میان استان‌های سمنان و اصفهان واقع شده است.

این کویر ماجراها و افسانه‌های فراوانی دارد و منطقه‌ای است که سفر به آن نیازمند داشتن تجربه و همراهیِ تیمی حرفه‌ای است. باتلاق‌های ریگ جن از خطرناک‌ترین بخش‌های این کویر است که بیرون آمدن از آن کار آسانی نیست و حتی ممکن است منجر به مرگ شود.

اما جدا از برخی خطرهای سفر به کویر بسیاری از سخنانی که درباره‌ی ریگ جن نقل می‌شود، مربوط به افسانه‌ها‌ست. مردم محلی به افسانه‌ها و داستان‌هایی باور دارند که سوالات بی‌پاسخی را پیش رویشان قرار می‌دهد. اما امروزه دلیل بسیاری از این اتفاقات مشخص شده است. به طور مثال صدایی در کویر شنیده می‌شود که به گریه سنگ معروف است. دلیل این اتفاق طبیعی انقباض و انبساط و شکستن سنگ‌ها بر اثر اختلاف دمای شدید شب و روز است.

در هر حال اما بدون توجه به این افسانه‌ها و داستان‌ها می‌توان سفری هیجان‌انگیز به ریگ جن داشت و از طبیعت آن لذت برد. عبور از ریگ جن با کمک ماشین‌های آفرود و مجهز و یا حتی موتور سیکلت می‌تواند تجربه‌ی جذابی از سفر به کویر را برای‌تان رقم بزند. در منطقه امن ریگ جن می‌توان با پای پیاده و برهنه گشتی در کویر زد و از لمس شن‌های داغ کویر لذت برد. اگر در سفر به ریگ جن شبی را دراین منطقه گذراندید، تماشای آسمان پرستاره‌ی شب کویر نیز خالی از لطف نخواهد بود.

نکته‌ی مهم در سفر به این مکان نباید فراموش کرد، همراه شدن با طبیعت‌گردان حرفه‌ای است که آشنایی کاملی با منطقه داشته باشند. ریگ جن با مقاصد معروف کویری دیگر، مانند کویر مرنجاب، بسیار متفاوت است و برای سفر به آن باید حتما نکات خاصی را رعایت کرد.

همانند دیگر کویرهای ایران، فصل پاییز و زمستان بهترین زمان برای سفر به ریگ جن است. البته پیش از سفر به این منطقه حتما به پیش‌بینی‌های هواشناسی توجه کنید.


افزودن دیدگاه جدید