روستای سر آقا سید

روستای سر آقا سید

در مناطق کوهستانی ایران، روستاهایی که به شیوه پلکانی ساخته شدند بسیارند. یکی از آن‎ها «روستای سر آقا سید» نام دارد که یکی از مناطق تاریخی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‎رود.

سر آقا سید روستایی سردسیر به حساب می‎آید و در فصل‎های سرد سال به واسطه بارش شدید برف دسترسی به آن عملاً غیرممکن می‎شود. تنها در ۶ ماه فصول بهار و تابستان قابل دسترسی است. با فرا رسیدن فصل بهار و آب شدن یخ‎ها اندک اندک مسیرهای رفت و آمد گشوده می‎شود.

این روستای دیدنی حدود سه هزار نفر جمعیت دارد و برق‎کشی تا روستا انجام شده است. اما با این وجود از امکاناتی مانند مدرسه و درمانگاه بیبهره است.

اگر می‎خواهید عشایر و سبک زندگی آن‎ها را در مسیر کوچ ببینید بهتر است تا در ماه‌های اردیبهشت و خرداد به این خطه سفر کنید. سر آقا سید دارای آب و هوای کوهستانی است که در تابستان آب و هوایی مطبوع دارد و فصول سرد آن سخت و طاقت فرسا است.

پیشه اکثر اهالی مردم روستا علاوه‌ بر کشاورزی و دامداری، برداشت نمک از چشمه‌های معدنی روستا است. علاوه بر نمک، دست‎بافته‎های روستایی و عشایری و همچنین لبنیاتی از جمله ماست و پنیر از جمله سوغات سر آقا سید به شمار میرود.

این روستا در ۴۵ کیلومتری شمال غرب مرکز شهرستان کوهرنگ واقع است. بنابراین برای رسیدن به روستای سر آقا سید باید از شهر چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ به سمت غرب حرکت کرد. با گذر از روستای سنگی «شیخ علیخان»، یک جاده خاکی پر پیچ و خم، تا «غار یخی چما» ادامه می‎یابد. با طی مسافتی کم‎تر از پنجاه کیلومتر روستای سر آقا سید نمایان می‎شود.

استان چهارمحال و بختیاری، شهرستان کوهرنگ
محتوای این فیلد خصوصی است و به صورت عمومی نشان داده نخواهد شد.

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
عکس
شما میتوانید 3 عکس بارگذاری نمایید.
محدودیت حجمی 5 مگابایت است.
پسوند‌های مجاز: png jpg jpeg.
عکس شما باید بزرگتر از 500x500 باشد. و عکس‌های بیش از 2000x2000 کوچک می‌شوند.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.