رفتن به محتوای اصلی
روستای زیارت

روستای زیارت

گرگان

روستای زیارت

23
آسمان صاف

آسمان صاف

13°c

59%

06:10

17:10

روستای گردشگری زیارت با ارتفاع هزار متر از سطح دریا روی شیب کوه در دره ی رودخانه ی «خاصه رود» و میان دو دامنه ی کوهستانی و جنگلی قرار دارد. این روستا با داشتن آب و هوایی مطبوع منطقه ای ییلاقی به شمار می آید. در تابستان آب و هوایی خنک و در زمستان هوایی سرد دارد.

این روستا با داشتن جاذبه های گردشگری از قبیل امام زاده عبدالله، چشمه ی آبگرم معدنی با خواص درمانی، آبشار، بافت قدیمی روستا و کوه های سربه فلک کشیده و سرسبز  به عنوان یکی از ده روستای دارای بافت با ارزش تاریخی آشور معرفی شده است. بافت تاریخی روستای زیارت متعلق به دوره های قاجاریه و پهلوی است. آثار به جای مانده در جنگل زیارت به نام تخت خسرو، تخت دیکا، اسپندیار محله و آثار دیگری ازین دست همگی از قدمت روستا و نواحی اطراف آن حکایت دارد.

از اصلی ترین ویژگی روستای زیارت بافت فشرده و درهم تنیده ی بناهای مسکونی آن است به طوری که حیاط هر منزل، در مسیر رفت و آمد اهالی روستا قرار دارد. همچنین رنگ دیوارِ خانه ها و  قدمت آن از دیگر ویژگی های این روستای گردشگری به شمار می رود. از نکات جالب در مورد این روستا میانگین عمر بالای مردم آن است که علت آن نیز زندگی طبیعی و استفاده از مواد غذایی جنگلی است. در حال حاضر روستای زیارت به سرعت رو به گسترش بوده و آپارتمان سازی در این روستا بافت قدیمی و تاریخی آن را خدشه دار کرده است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.