رودخانه زاینده‌رود

رودخانه زاینده‌رود

رودخانه زاینده‌رود

14
Few Clouds

زاینده‌رود یکی از مهم‌ترین رودخانه‌های ایران است که همان‌طور که از نام آن پیداست زندگی را به بخش‌های زیادی از کشورمان هدیه کرده است. از رودخانه زاینده‌رود در منابع مختلف با نام‌های دیگری همچون زنده رود، زند رود، زرین رود و زرینه رود نیز یاد شده است.

زاینده‌رود از اتصال سرچشمه‌های مختلفی پدید آمده است. سرچشمه اصلی این رود در دامنه‌های زردکوه بختیاری و در بین استان‌های اصفهان و لرستان واقع شده است. سرچشمه‌های دیگری همچون کوهرنگ، چم دره و چشمه دیمه نیز به زاینده روز می‌ریزند تا در نهایت این رود خروشان با گذر از کوه‌های زاگرس به سمت شرق حرکت کند و وارد بخش‌های مرکزی کشورمان شود.

بدون شک بخش زیادی از شهرت کم‌نظیر زاینده‌رود در میان رودهای ایران، به دلیل گذر آن از شهر اصفهان و پل‌های تاریخی این شهر است. هر چند که پل‌های تاریخی دیگری در شهرهای مختلف روی رودخانه زاینده‌رود احداث شده‌اند اما تعدد و زیبایی پل‌های تاریخی اصفهان، نام این شهر را با رودخانه زاینده‌رود گره زده است. این پل‌های تاریخی در دوران صفویه احداث شده و قدمتی حدودا چهارصد ساله دارند. اما در این میان پل‌هایی هم هستند که خارج از اصفهان بر روی زاینده‌رود احداث شده‌اند و مشهور گشته‌اند. پل زمان‌خان در شهرستان سامان از معروف‌ترین پل‌هایی است که روی زاینده‌رود ساخته شده و در خارج از استان اصفهان قرار دارد.

از میان معروف‌ترین پل‌هایی که در شهر اصفهان روی رودخانه زاینده‌رود ساخته شده‌اند می‌توان به سی و سه پل و پل خواجو اشاره کرد. دو پل تاریخی که اکنون از جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان هستند. سی و سه پل و پل خواجو علاوه بر این که هر سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی فراوانی است تفرجگاهی برای مردم اصفهان نیز محسوب می‌شود. در سال‌های اخیر و زمانی که آب رودخانه زاینده‌رود به اصفهان می‌رسد این پل‌های تاریخی به میعادگاهی برای تمام اهالی این شهر تبدیل می‌شوند. پل شهرستان، پل مارنان و پل چوبی از دیگر پل‌های تاریخی شهر اصفهان هستند.

تقریبا در بیشتر مسیر زاینده‌رود در داخل شهر اصفهان، در دو طرف رودخانه فضای سبز ایجاد و به تفرجگاه عمومی تبدیل شده است. در شهر سامان استان چهارمحال و بختیاری نیز باغات فراوانی را در دو طرف رودخانه می‌بینید که در سال‌های اخیر تاسیسات گردشگری در آن‌ها ایجاد شده است.

عبور زاینده‌رود از استان‌های مختلف ورزش‌های جدید مانند رفتینگ (قایق‌سواری در رودخانه خروشان) را رونق بخشیده است که یکی از در دسترس‌ترین آن‌ها را در فصل تابستان در کنار پل زمان‌خان شهر سامان می‌توانید پیدا کنید.

اما جدا از بحث‌های مربوط به گردشگری، زاینده‌رود نقشی اساسی در تامین آب استان اصفهان و تعدادی از استان‌های همسایه آن دارد و زندگی بدون زاینده‌رود برای مردم این استان‌ها قابل تصور نیست.


افزودن دیدگاه جدید