رفتن به محتوای اصلی
رودخانه ارمند

رودخانه ارمند

رودخانه ارمند

30
آسمان صاف

آسمان صاف

10°c

46%

06:10

17:10

استان چهارمحال و بختیاری به علت قرار گرفتن در مسیر بادهای مرطوب سیستم‌های مدیترانه‌ای، دارای بارش‌های مناسبی است. این منطقه سرسبز با این که تنها یک درصد از مساحت ایران را تشکیل می‌دهد، ده‌درصد منابع آب کشور را دارا است. 
رودخانه اَرمَند به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری استان چهارمحال و بختیاری، علاوه بر چشم‌اندازهای زیبایی که در حاشیه خود دارد، یکی از مهم‌ترین سایت‌های رَفتینگ یا همان قایق‌رانی در رودخانه خروشان در ایران است. این رودخانه پرآب از ارتفاعات شرقی و دشت های مرکزی استان چهارمحال و بختیاری سرچشمه گرفته و پس از عبور از منطقه ارمند با آب رودخانه سَرخون یکی شده و پس از پیوستن به رودخانه بازُفت، پشت سد کارون4 آرام می‌گیرد.
ورزش پرهیجان رفتینگ، به قایق‌رانی در مسیر آب‌های خروشان گفته می‌شود و یکی از نمونه‌های گردشگری ورزشی و ماجراجویانه است. از ویژگی‌های مهم این ورزش، درجه‌بندی سختی رودخانه‌های مورداستفاده در آن از 1 تا 6 است، به طوری که رودخانه درجه 1 آرام‌ و آسان‌ترین نوع و رودخانه درجه 6 بسیار سخت و خروشان است. در این میان، رودخانه ارمند با طولی حدود 15 کیلومتر و با درجه سختی 2.5 تا 4 برای قایق‌رانی در هر دو سطح مبتدی و حرفه‌ای مناسب است.  
با این که این رود زیبا و خروشان در اغلب فصل‌های سال میزبان علاقه‌مندان به رفتینگ است اما در فصل بهار که میزان خروش آب در رودخانه بیشتر است، هیجان و ماجراجویی بیشتری نصیب علاقه‌مندان این رشته ورزشی می‌شود. در مقابل، با کاهش میزان آب در فصل تابستان، برای کسانی که برای اولین بار دست به این تجربه جدید زده‌اند، زمان مناسبی محسوب می-شود.
روستای «دره یاس» به عنوان نقطه شروع حرکت تورهای رفتینگ، دارای کمپی مجهز در زمینی به مساحت 1200 مترمربع است، که به منظور اقامت و استفاده گردشگران درنظر گرفته شده است. دو خوابگاه مجزا برای بانوان و آقایان، کلیه امکانات رفاهی مورد نیاز برای این سفر کوتاه را فراهم می‌کند. این مجموعه بوم‌گردی علاوه بر امکانات اقامتی، فضایی برای آشنایی با فرهنگ، طبیعت و آداب و رسوم مردم محلی فراهم آورده است.
در تعریف بوم‌گردی یا اکوتوریسم، به بازدید مسئولانه از مناطق طبیعی با هدف لذت بردن از طبیعت و درک مواهب و ویژگی های فرهنگی مرتبط با آن تاکید می‌شود. این بازدید باعث ترویج حفاظت از منابع طبیعی شده و و شرایطی را برای اشتغال و بهره مندی اقتصادی و اجتماعی مردم محلی (بومی) فراهم کند. 
محیط بکر پیرامون ارمند، همراه با پوشش گیاهی متنوع مانند انواع درختان جنگلی بلوط و زالزالک، نوید یک سفر خاطره-انگیز و فراموش نشدنی را به مسافران مشتاق طبیعتگردی می‌دهد. 


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.