دریای عمان

دریای عمان

دریای عمان

26
Few Clouds

دریای عمان یکی از گذرگاه‌های مهم دریایی ایران است که خلیج فارس را به اقیانوس هند متصل می‌کند. نیمی از خط ساحلی جنوب ایران در جوار دریای عمان قرار دارد که بخش‌هایی از آن جزو جاذبه‌های گردشگری طبیعی بسیار زیبا و کم‌نظیر کشورمان است.

دریای عمان از سمت غرب به تنگه هرمز و خلیج فارس می‌رسد و از سوی دیگر به دریای عرب و اقیانوس هند راه دارد. کشورهای ایران و پاکستان در شمال دریای عمان واقع شده‌اند و عمان و امارات نیز در بخش جنوبی این دریا قرار دارند.

طول خط ساحلی کشور ایران در امتداد دریای عمان چیزی در حدود ۸۰۰ کیلومتر است و از خلیج گواتر تا بندرعباس را شامل می‌شود. شهرهای جاسک، چابهار و گواتر از شهرها و بنادر مهم ایران در ساحل دریای عمان هستند. مسقط، پایتخت عمان، دیگر شهر بزرگی است که در ساحل این دریا قرار دارد.

عمق دریای عمان در مقایسه با خلیج فارس بیشتر است و در نزدیکی چابهار به بیش از سه هزار متر می‌رسد. با حرکت به سمت غرب و نزدیک شدن به تنگه هرمز عمق آب کاهش پیدا می‌کند.

بندر چابهار مهم‌ترین شهر ایران در ساحل دریای عمان است. سواحل صخره‌ای و ماسه‌ای بسیار زیبایی در این منطقه از کشورمان پدید آمده است که در سال‌های اخیر مورد توجه گردشگران قرار گرفته‌اند. از این میان می‌توان به ساحل دَرَک اشاره کرد که محل تلاقی تپه‌های ماسه‌ای با دریاست و مناظر کم‌نظیری را می‌توان در آن نظاره کرد.

بندر بریس در نزدیکی چابهار یکی دیگر از سواحل دیدنی دریای عمان در ایران است. بندری که محل صیادی مردم روستای بریس است.

در این بخش از نوار ساحلی جنوبی ایران می‌توانید با پیمودن مسافت‌های کوتاه، از سواحل ماسه‌ای، صخره‌ای و مرجانی بازدید کنید. این در حالی است که جدا از ساحل، جاذبه‌های گردشگری پرتعداد دیگری همچون کوه‌های مریخی یا مینیاتوری نیز در این منطقه قرار دارند که جذابیت سفر به این منطقه را دوچندان می‌کنند.

بهترین زمان برای سفر به سواحل دریای عمان، نیمه دوم پاییز، زمستان و نیمه اول بهار است. زمانی که آب‌وهوا در بهترین شرایط خود قرار دارد و با سفر به این مناطق می‌توان تجربه‌ای متفاوت از زمستان ایران چهارفصل داشت.


افزودن دیدگاه جدید