رفتن به محتوای اصلی
دریاچه کوه‌گل

دریاچه کوه‌گل

سی‌سخت

دریاچه کوه‌گل

19
آسمان صاف

آسمان صاف

25°c

7%

05:09

17:09

ترکیب منظره یک دریاچه آبی با کوه‌های سپیدپوشی که در پس‌زمینه جای گرفته‌اند یکی از چشم‌نوازترین مناظر طبیعی است. صحنه‌ای تماشایی که برای دیدن آن نباید لزوما راهی آلپ و سوئیس و اروپا شوید! آن را می‌توان در ایران خودمان، و در دل کوه‌های زاگرس تجربه کرد.

برای رسیدن به آن‌چه توصیف شد باید راهی استان کهگیلویه و بویراحمد شوید و در جاده‌های کوهستانی برانید تا به نزدیکی یاسوج برسید. مقصد شهر سی‌سخت در دامنه کوهستان دنا است و دریاچه موردنظر، دریاچه کوه‌گل در اطراف این شهر است. این دریاچه یکی از زیباترین مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد است که در فصل بهار از گل‌های شقایق و گیاهان وحشی پوشیده می‌شود. به این جذابیت‌ها باید تجمع پرندگان بومی و مهاجر را نیز اضافه کرد که فصل تابستان را در دریاچه می‌گذرانند. از میان پرندگانی که در فصل تابستان در حوالی دریاچه کوه‌گل زیست می‌کنند می‌توان به مرغابی، اردک سرسبز، لک لک، حَواصیل و دُرنا اشاره کرد.

سی‌سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد مجموعه‌ای از جاذبه‌های گردشگری طبیعی را در خود جای داده است که دریاچه کوه‌گل تنها یکی از آن‌هاست. آبشار تنگ نمک، دشت لاله‌های واژگون و منطقه حفاظت شده دنا از دیگر جاذبه‌های منطقه است.

دریاچه کوه‌گل تنها حدود ده کیلومتر از شهر سی‌سخت فاصله دارد. فاصله‌ی این دریاچه از یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، نیز حدود چهل کیلومتر است. از طرفی دریاچه کوه‌گل در جنوب شرق منطقه حفاظت شده دنا واقع شده است که همین عامل باعث شده از تخریب زیاد و دست‌درازی انسان به طبیعت در امان بماند.

برای رسیدن به دریاچه کوه‌گل باید پس از پارک خودرو، مسیری را با پای پیاده طی کنید. این مسیر حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد.

در سال‌های اخیر و با توجه به بازدید گردشگران پرشمار از این مکان امکانات رفاهی نسبتا مناسبی، هم‌چون سکو و سرویس بهداشتی، در منطقه ساخته شده‌ است.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه کوه‌گل از نیمه بهار شروع می‌شود و تا انتهای تابستان ادامه پیدا می‌کند. اگر قصد دیدن لاله‌های واژگون را دارید بهتر است در ماه اردیبهشت به این منطقه سفر کنید تا بتوانید این گونه‌ی خاص را که عمر کوتاهی نیز دارد، مشاهده کنید. با توجه به این که در فصل بهار هنوز تمام برف کوه‌های اطراف ذوب نشده است، مناظر جذابی را نیز می‌توان از قلل سپیدپوش منطقه در پس‌زمینه دریاچه رویت کرد اما هوا در این زمان از سال هم‌چنان سرد است چرا که سی‌سخت در نزدیکی یکی از بلندترین و سردترین گردنه‌های کوهستانی ایران یعنی گردنه بیژن قرار دارد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.