رفتن به محتوای اصلی
دریاچه هامون

دریاچه هامون

دریاچه هامون

14
آسمان صاف

آسمان صاف

34°c

12%

06:09

18:09

هامون دریاچه‎ای است که نامش با اشعار فردوسی گره خورده و در اوستا نیز از آن یاد شده است. این دریاچه که در استان سیستان و بلوچستان و در مجاورت مرز کشور افغانستان قرار دارد، توسط رود هیرمند سیراب می‎شود. با اینحال رودخانههای دیگری مثل «خاش‌رود»، «فَراه»، «هاروت‌رود»، «شوررود»، «حسین‌آباد» و «نِهبندان» هم این دریاچه را سیراب میکنند.

در زمانهای پرآبی، وسعت دریاچه چیزی حدود پنج هزار و ششصد و شصت متر مربع است. و با پایین آمدن سطح آب، از دل یک دریاچه، سه دریاچه کوچک بیرون می‎آید که با جدا شدن ازهم، نامهای جداگانه‎ای به خود میگیرند.

مالکیت دریاچه هامون بین دو کشور ایران و افغانستان مشترک بوده و سهم ایران از این دریاچه حدود سه هزار و هشتصد و بیست متر مربع است. با اینحال در طول تاریخ معاصر ایران همواره درگیریها و کشمکشهای سیاسی بر سر حقآبه هیرمند بین ایران و افغانستان در جریان بوده است.

با جدایی «هرات» از ایران طی معاهده پاریس در سال 1857 میلادی، دولت افغانستان جلوی ورود آب رود هیرمند به ایران را گرفت و همین موضوع سرآغاز مشکلات زیست محیطی بسیاری در هامون شد. اما درنهایت به موجب قراردادی، مقرر شد در هر ثانیه ۲۶ مترمکعب آب، معادل ۸۵۰ میلیون مترمکعب در سال، سهم ایران از رود هیرمند باشد. با آغاز خشکسالیها از سال 1370 خورشیدی، دسترسی ایران به آب رود هیرمند کمتر و کمتر شد.

هامون یکی از باارزشترین داراییهای طبیعی ایران به شمار میرود. این دریاچه در چهارمین کنگره جهانی «ذخیره‌گاه‌های زیست‌کُره» که سال ۱۳۹۴ خورشیدی در «لیما» پایتخت پرو برگزار شد، توسط یونسکو به‌عنوان یک ذخیره‌گاه طبیعی منحصربه فرد ثبت شد. ذخیرهگاه‎های زیستکُره به مناطقی در سطح زمین گفته میشود که حفاظت و نگهداری از آن‎ها برای ادامه حیات سایر بخشهای کره زمین ضروری است.

سایر مطالب
  • زابل سرزمین اسطوره‌ها و افسانه‌‌ها
    زابل سرزمین اسطوره‌ها و افسانه‌‌ها

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.