رفتن به محتوای اصلی
دریاچه نئور

دریاچه نئور

دریاچه نئور

19
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

1°c

100%

06:10

17:10

دریاچه نئور یک دریاچه طبیعی است که در مرز بین دو استان اردبیل و گیلان واقع گردیده است. این دریاچه با آب شیرین و همچنین بارندگی و آب و هوای مناسب، زیستگاه مناسبی برای انواع ماهی پدید آورده که مقصد جذابی برای گردشگران به‎خصوص در فصول گرم سال به‎ شمار می‎رود.

دریاچه نئور که بخشی از منطقه حفاظت‎ شده لیسار به شمار می‎رود، در 48 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان اردبیل و در مسیر خلخال واقع شده است. منطقه تالش هم در جنوب دریاچه نئور قرار دارد. این دریاچه که از سال 1348 خورشیدی زیر نظر سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت، در حال ‎حاضر یکی از مراکز مهم تحقیقات این سازمان در امور آبزیان به شمار می‎آید.

نئور زیستگاه مناسبی برای نوعی از ماهی قزل‎آلا به نام «قزل‎آلای رنگین‎کمان» است و همه ساله گردشگران زیادی برای تجربه ماهیگیری به این دریاچه می‎آیند. ناگفته نماند که هر سال پیش از فرا رسیدن فصل سرما، ماهی‎های موجود در دریاچه نئور صید و جمع‎آوری می‎شوند. چراکه تشکیل لایه ضخیم یخ روی دریاچه در فصل زمستان، امکان زندگی آبزیان را از بین می‎برد. با گذر از فصل سرما، بچه ماهی‎های پرورشی در دریاچه رهاسازی می‎شوند.

مسیر پیاده‎روی دریاچه نئور به ییلاق سوباتان یکی از مسیرهای مورد علاقه طبیعت‎گردان و کوهنوردان به شمار می‎آید. سوباتان در هفده کیلومتری جنوب‎شرقی دریاچه نئور قرار دارد و کلبه‎های چوبی و همچنین دام‎های در حال چرا ازجمله چشم‎اندازها ویژه و منحصربه‎ فرد آن است.

مسیر پیاده‎ روی نئور به سوباتان و آب و هوای سرد بوده و در فصل تابستان آب و هوای منطقه بسیار دل­انگیز می­باشد به این علت و به لحاظ پرورش ماهی قزل­آلا در آن، جمع کثیری از مهمانان داخل استان و سایر نقاط کشور برای استفاده از آب و هوا و طبیعت زیبا و بکر و صید ورزشی ماهی قزل آلا به این منطقه مسافرت می­کنند. بهترین زمان پیاده‎روی در این مسیر زیبا، اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خردادو پیش از فرا رسیدن فصل تابستان است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.