رفتن به محتوای اصلی
دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

سروستان

دریاچه مهارلو

39
آسمان صاف

آسمان صاف

32°c

9%

05:09

17:09

 دریاچه مهارلو دریاچه‌ای نمکی با بیست و پنج هزار هکتار در شهرستان «سروستان» در استان «فارس» و جنوب شرقی شهر «شیراز» واقع شده است.  این دریاچه زیبا و صورتی رنگ یکی از جاذبه های منحصر به فرد طبیعت گردی استان فارس به شمار می رود و شهرت ملی دارد. در غرب دریاچه مهارلو، می‎توان دریاچه «بختگان» را هم دید.این دو دریاچه زیبا سالانه گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کنند.

دریاچه مهارلو در طول تاریخ نام‎های گوناگونی داشته که از جمله آن‎ها می‎توان به «مهلو»، «مهلویه»، «ماهلویه» و نیز «جنکال» نام برد. مهارلو از دو رودخانه­ «سلطان آباد» و «خشک» و به یاری «ده چشمه» در غرب پهنه­ آبی خود سیراب می­شود.

 ناگفته نماند که دریاچه بهارلو در تراز گستردگی، پانزدهمین پهنه­ آبی ایران است. از این دریاچه که در گونه­ خود یک فرونشست ناودیسی است، برداشت نمک انجام می­شود، در همین خصوص می­توان از کانی­های رسی، کوارتز و خرده‌سنگ‌های آهکی و ماسه سنگ کوارتزی نام برد که بستر آن را غنی می­کنند.

زمین ­شناسی این دریاچه ساختار زیستی آن را از روی بازشناسی سری سنگ­های «هرمز» تا دوران کامبرین در 540 میلیون سال پیش شناسایی می­ کنند.

از پوشش جانوری دریاچه مهارلو میتوان از پرندگانی چون فلامینگو، تنجه، اردک سرسبز، مرغابی، آبچلیک، چوکا و آنقوت نام برد. در گذشته دریاچه مهارلو خانه­ 100 تا 150 هزار فلامینگو بوده است که با یورش خشکسالی بسیاری از آنها این دریاچه را ترک کرده‎اند. از دیگر مسائل زیست‎محیطی پیش‎روی دریاچه می‎توان از جلبک­های سرخ نام برد که «آب سرخه» نیز خوانده می­شود. اما با تمهیدات انجام شده توسط کارشناسان، از پایان سال 1395 خورشیدی روزگار بهتری برای دریاچه مهارلو فرا رسید.

سایر مطالب
  • کاخ ساسانی سروستان
    کاخ ساسانی سروستان

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.