رفتن به محتوای اصلی
دریاچه دوقلو سیاه گاو

دریاچه دوقلو سیاه گاو

آبدانان

دریاچه دوقلو سیاه گاو

25
ابرهای پراکنده

ابرهای پراکنده

29°c

13%

06:05

20:05

«دریاچه سیاه گاو» در نزدیکی شهرستان «آبدانان»، در استان ایلام قرار گرفته است. رودخانه سیاه گاو از میان درههای کبیرکوه که در جنوب شرقی آبدانان قرار گرفته، عبور میکند و درنهایت به دریاچه دوقلو میریزد.

این دریاچه همان‎طور که از نامش پیداست، از دو بخش تشکیل شده که آب دریاچه اول به دلیل اختلاف سطح به دریاچه دوم می‎ریزد. درنهایت آبی که از دریاچه دوم خارج می‌شود به صورت رودی جاری میشود و زمین‎های کشاورزی آبدانان را سیراب می‎کند.

دو حوضچه طبیعی توسط یک کانال به یکدیگر متصل می‎شوند که عرض آن ۸ متر و عمق آن ۴ متر است و در درازای ۷۰ متری به طور طبیعی ساخته شده است. آب این دریاچه به حدی زلال است که می‎توان حرکت ماهی‎ها را به آسانی در آن دید.

ناگفته نماند که دریاچه دوقلوی سیاه گاو قدمتی هزار ساله دارد و یکی از پدیده‎های دیرین زمین‎شناختی در استان ایلام به شمار می‎رود. فرآیند فرسایش و تغییرات زمین باعث شده تا این دریاچه چنین شکلی به خود بگیرد.

یکی از مهمترین ویژگیهای دریاچه دوقلو وجود املاح معدنی از جمله گوگرد در آن است. این ویژگی ها موجب شده است که دریاچه، آبی شیرین و قابل شرب داشته باشد که سرشار از املاح معدنی است.

همچنین آب این دریاچه فضای مناسبی برای رویش گیاهانی چون گَوَن، تمشک، انجیر و بید هم پدید آورده است. ناگفته نماند که وجود ماهی در آب چشمه باعث رونق ماهیگیری نیز شده است.

در بهار و تابستان و به خصوص ایام نوروز، سیاه‌چادرهای عشایری در اطراف دریاچه برپا می‌شود و شما می‌توانید خوراکی‌های محلی را در دل طبیعت مزه کنید.

برای رسیدن به دریاچه دو قلو، باید از داخل شهر آبدانان مسیری ۸ کیلومتری را پیمود و با عبور از یک پل و پس از یک پیاده‌روی کوتاه به دریاچه رسید. گفتنی است فاصله این دریاچه با شهر ایلام حدود 3 ساعت و همچنین فاصله سیاه گاو با شهرستان آبدانان هم نیم ساعت است.  


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.