رفتن به محتوای اصلی
دریاچه‌های تار و هویر

دریاچه‌های تار و هویر

تهران

دریاچه‌های تار و هویر

17
آسمان صاف

آسمان صاف

0°c

90%

06:10

17:10

قرارگرفتن بخشی از رشته کوه البرز در نزدیکی تهران فرصتی عالی را برای پایتخت‌نشینان فراهم کرده تا با سفری کوتاه، به مقاصد طبیعت‌گردی جذابی برسند. دریاچه‌های تار و هویر دو نمونه از این جاذبه‌های گردشگری طبیعی هستند که در کنار هم و با کمتر از یک کیلومتر فاصله از یکدیگر در دل کوه‌های البرز جای گرفته‌اند.

فاصله این دو دریاچه از هم به گونه‌ای است که با حدود نیم ساعت پیاده‌روی می‌توان از هر دو بازدید کرد. کوه‌های بلندی نیز در اطراف این دو دریاچه واقع شده‌اند که مقاصد جذابی برای کوه‌نوردان محسوب می‌شوند. قله‌های دوبِرار و زرین‌کوه، دو قله مرتفع و مهم این منطقه هستند.

آب دریاچه‌های تار و هویر از چشمه‌های کف آن‌ها و هم‌چنین ذوب برف‌ کوه‌های اطراف دریاچه‌ها تامین می‌شود.

تفریحات مختلفی را می‌توان در بازدید از این دو دریاچه تجربه کرد که ماهیگیری و قایقرانی از جذاب‌ترین آن‌ها هستند. حتی در فصل تابستان دمای آب برای شنا نیز مناسب است. توجه داشته باشید که ماهیگیری در دریاچه تار نیازمند گرفتن مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست است. نکته دیگر این که برای قایق سواری در دریاچه امکاناتی در نظر گرفته نشده است و علاقه‌مندان تنها می‌توانند با قایق‌های بادی شخصی لذت قایقرانی در دریاچه‌های تار و هویر را تجربه کنند. اگر قصد شنا دارید حتما مراقب خطرات آن باشید و در صورتی به آب بزنید که تجربه کافی را در این زمینه داشته باشید. سنگینی و سرمای آب کافی است تا شما با مشکل جدی مواجه شوید.

دریاچه‌های تار و هویر در میان کوه‌های البرز و ارتفاع بالا شکل گرفته‌اند، به همین دلیل آب و هوای کوهستانی در این منطقه حکمفرماست. بنابراین بهترین زمان برای سفر به این منطقه اواخر بهار تا اواخر تابستان است. در فصل پاییز و زمستان هوا به حدی سرد می‌شود که سطح دریاچه‌های تار و هویر یخ می‌زند و اطراف دریاچه کاملا سپیدپوش می‌شود. هر چند که سفر به این منطقه در فصل زمستان دشواری‌های فراوانی دارد اما می‌توان مناظر متفاوتی را در این فصل نظاره کرد.

برای رسیدن به دریاچه‌های تار و هویر دو مسیر پیش روی شماست. مسیر اول از شهر دماوند و روستای چنار شرق و جاده‌ای معروف به جاده معدن می‌گذرد. این مسیر بیشتر مناسب خودروهای شاسی بلند است.

برای رسیدن به دریاچه‌های تار و هویر راه دیگری نیز پیش روی شماست. مسیر جاده فیروزکوه را از دماوند تا نزدیکی‌های فیروزکوه ادامه دهید و سپس به سمت روستای یَهَر حرکت کنید. بخش‌هایی ازاین مسیر هم خاکی و ناهموار است اما در کل برای ماشین‌های عادی مسیر راحت‌تری است.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.