رفتن به محتوای اصلی
دروازه قرآن

دروازه قرآن

شیراز

دروازه قرآن

25
ابرهای پارچه پارچه شده

ابرهای پارچه پارچه شده

14°c

82%

06:12

17:12

«دروازه قرآن» کهن ­ترین دروازه­ شیراز از میان شش دروازه­ قدیم این شهر است. این دروازه بر سر راه یکی از ورودی‎های شیراز جای گرفته که «اصفهان» را به «مرودشت» و «فیروزآباد» می­رساند.

دروازه قرآن در میان «باباکوهی» و «چهل مقام» و بر روی تنگه­ «الله اکبر» در نزدیکی «فلکه طاووسیه» و آرامگاه «خواجوری کرمانی» قرار گرفته است. نام این دروازه که در گذشته «تاق قرآن» خوانده می­شده است، بر گرفته از قرآنی است به خط «ثلث» از « سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری» که «هفده من» خوانده می­شود و بر بالای آن نهاده شده.

دروازه قرآن که نامش در میان آثار ملی ایران جای دارد از چند بخش ساخته شده است؛ دهانه، تاق تیزه دار، 2 تاق کوچک و 2 درگاه در دو سوی. تاق بلند دروازه کجاوه­ ای خوانده می­شود. تاریخ ساخت این دروازه به دوران پادشاهی بویهیان می­رسد.

در سده­ چهارم خورشیدی، شهر شیراز پایتخت خاندان بویه بود. دین روزگاران «عضد الدوله دیلمی» فرمان داد تا دروازه قرآن در تختگاه ساخته شود. پس از عضد الدوله، این دروازه از گذر تاریخ گزندهایی دید تا روزگار به کریم خان زند رسید و آن را بازسازی نمود. در دوره‎های بعد از کریم خان نیز دروازه قرآن آسیب ­هایی دید و سپس سراسر ویران شد، تا این‎که شخصی به نام «حاج حسین ایگار» معروف به «اعتماد التجار» رسید که آن را از نو ساخت.

گفته می­شود که امروزه یکی از بلندترین پرچم ایران بر تیرکی به بلندای 50 متر و پهنای 11 متر و درازای 22 متر بر دروازه قرآن قرار گرفته است.

سایر مطالب
 • باغ جهان نما
  باغ جهان نما
 • آرامگاه حافظ( حافظیه)
  آرامگاه حافظ( حافظیه)
 • مقبره سعدی
  مقبره سعدی
 • مسجد وکیل
  مسجد وکیل

افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

 • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.