رفتن به محتوای اصلی

دره راگه

33
آسمان صاف

آسمان صاف

27°c

14%

05:09

17:09

استان کرمان یکی از مقاصد محبوب گردشگران است. استانی که رکورددار تعداد آثار ثبت شده در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو است و جاذبه‌های شناخته‌شده‌ای همچون ارگ بم و کویر لوت را در خود جای داده است. دره راگه در نزدیکی رفسنجان اما شاید در میان آثار نامدار استان کرمان کمتر شناخته شده باشد، با این وجود این منطقه از زیباترین جاذبه‌های گردشگری این استان است.

طول دره راگه چیزی در حدود ۲۰ کیلومتر است که اگر قصد پیمایش آن را داشته باشید در تمام طول مسیر با شگفتی‌های حاصل از فرسایش مواجه خواهید بود. عمق این دره نیز در بخش‌هایی به حدود ۷۰ متر می‌رسد. رودخانه‌ای با نام گیودری از دل دره راگه گذر می‌کند که در بخش‌هایی از مسیر پیمایش دره باید از میان آن گذر کرد.

دره‌ راگه در طول هزاران سال و بر اثر فرسایش شکل گرفته و اشکال صخره‌ای آن حیرت‌انگیز است. صخره‌ها در دره راگه اشکال خاصی را به خود گرفته‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به ستون‌ها و ستونک‌های فرسایشی، مخروط‌های نوک‌تیز و کله قندی، آرک‌ها و تیغه‌ها و دیواره‌های نواری اشاره کرد.

به نظر می‌رسد شکل‌گیری دره راگه در دوران چهارم زمین‌شناسی اتفاق افتاده باشد. پژوهشگران قدمت این دره را در حدود بیست هزار سال تخمین می‌زنند.

با توجه به موقعیت دره راگه و قرارگیری آن در منطقه‌ای کویری بهترین زمان برای بازدید از این منطقه فصل بهار و پاییز است. البته زمستان هم در روزهایی که بارندگی زیادی نباشد، می‌توان به بازدید دره رفت.

دره راگه در فاصله‌ی ۲۰ کیلومتری از شهر رفسنجان و در استان کرمان قرار دارد. این جاذبه‌ی گردشگری طبیعی در میان مسیر دو اثر ثبت شده در فهرست آثار میراث جهانی یونسکو، یعنی روستای میمند و کویر لوت، واقع شده است. در سفر به دره راگه می‌توان از جاذبه‌های گردشگری شهرستان رفسنجان، مانند خانه حاج آقا علی، نیز بازدید کرد.


افزودن دیدگاه جدید

درباره نحوه ثبت دیدگاه

نمایش ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • تارنماها و رایانامه‌ها به طور خودکار به لینک تیدیل می‌شوند.